ikona lupy />
Nowy etap głogowskiej Huty / Inne

Głogowska huta posiada najnowocześniejszą i największą na świecie instalację pieca zawiesinowego do produkcji miedzi blister wraz z prostokątnym piecem elektrycznym.

- Wkraczamy w nowy etap w historii głogowskiej huty. Tak dużego przedsięwzięcia nie realizowano od 1978 roku, kiedy uruchomiona została Huta II. Przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o piec zawiesinowy i piec elektryczny to ogromny skok technologiczny. Stawia to polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi, gwarantując zwiększenie możliwości odzysku cennych metali towarzyszących, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne oraz kosztów przerobu koncentratu miedzi – mówi Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

ikona lupy />
Nowy etap głogowskiej Huty / Inne
Reklama

Produkcja w HM Głogów I jest oparta na jednostadialnej technologii przetopu
w piecu zawiesinowym, w którym - bezpośrednio z wysuszonego koncentratu - wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie. Zastosowane nowatorskie rozwiązania, zarówno techniczne jak
i technologiczne, są wspólnym dziełem polskich specjalistów - głównie z KGHM Polska Miedź S.A., Bipromet S.A. oraz Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach - wykorzystujących umiejętnie wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobytą w czasie wieloletniej eksploatacji procesu zawiesinowego w HM Głogów II.
W procesie budowy pieca zawiesinowego i instalacji pirometalurgicznej zaangażowane były także inne spółki z Grupy Kapitałowej KGHM (m.in. Zanam, Energetyka, PeBeKa), które z sukcesem realizowały skomplikowane projekty,


- Nie ma projektów w Polsce realizowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat o takiej skali innowacyjności, unikatowych rozwiązań w zakresie technologii, stopnia skomplikowania rozwiązań technicznych oraz ilości urządzeń indywidualnie projektowanych, dedykowanych dla tego typu instalacji. Kilkaset dużych urządzeń,
z których każde wpływa na możliwość pracy całej instalacji, blisko 50 tysięcy punktów pomiarowych. Przy zastosowaniu urządzeń renomowanych światowych dostawców rozwiązania projektowe są całkowicie polskie, oparte na kilkudziesięcioletnich doświadczeniach z siostrzanej huty miedzi Głogów II – mówi Andrzej Szydło, dyrektor naczelny HMG.

Zakończenie inwestycji w HM Głogów pozwoli zabezpieczyć realizację produkcji KGHM Polska Miedź S.A. przez kolejne 40 lat. Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii.

Strategicznym partnerem finansowym KGHM Polska Miedź S.A. przy inwestycji modernizacji pirometalurgii jest Europejski Bank Inwestycyjny, który kredytowo wsparł jej realizację.

Kalendarium:

17 lipca 1971 – rozpalenie pieców szybowych

16 lipca 2016 – wygaszenie pieców szybowych

1 października 2016 - rozpoczęcie procesu wygrzewania pieca zawiesinowego

15 października 2016 - podanie pierwszych kilogramów koncentratu

20 stycznia 2017 – uroczyste uruchomienie pieca zawiesinowego. Przecięcia wstęgi dokona Prezydent RP, Andrzej Duda.