Hannigan objął stanowisko w listopadzie 2014 roku i był odpowiedzialny za wprowadzenie większej przejrzystości do działań agencji, m.in. poprzez wystąpienia publiczne i szersze informowanie o sposobie jej działania. W grudniu 2016 roku GCHQ wydało nawet książkę z testami matematycznymi dla osób, które "chciałyby się zmierzyć z umysłami, które złamały kod Enigmy".

Hannigan, który wcześniej był dyrektorem generalnym ds. wywiadu i bezpieczeństwa w MSZ, pozostanie na stanowisku do czasy znalezienia następcy.

Będąc szefem GCHQ Hannigan mówił m.in. o konieczności wypracowania nowego modelu współpracy między firmami technologicznymi a służbami wywiadowczymi oraz o bezpieczeństwie w internecie. Podobnie jak szef wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger ostrzegał przed zagrożeniem cyberatakami.

O ile szefowie służb nie wskazywali bezpośrednio żadnego z państw, które angażują się w takie działania, brytyjskie media spekulowały, że tego typu komentarze mogły sugerować, iż istnieje zagrożenie ze strony Rosji. Moskwa była w ostatnich miesiącach oskarżana m.in. o próbę wpłynięcia na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Nowy szef GCHQ zostanie wyłoniony w ramach wewnętrznego konkursu, a rekomendacje trafią na biurko premier Theresy May i szefa dyplomacji Borisa Johnsona, którzy podejmą ostateczną decyzję.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)