Smogorzewski na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu przed spotkaniem z wojewodą mazowieckim odniósł się do przygotowanego przez PiS projektu warszawskiej ustawy metropolitalnej. Zgodnie z projektem, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Prezydent Legionowa podkreślił, że jego samorząd "był w szoku", że "w XXI wieku, w demokratycznym państwie tak fundamentalne zmiany można prawie 3 mln Polaków fundować bez jakiejkolwiek rozmowy i jakiejkolwiek konsultacji i jakichkolwiek wyliczeń".

"My w środę także mamy sesję nadzwyczajną i podejmiemy uchwałę o referendum, bo uważamy, że nic o nas bez nas" - zapowiedział Smogorzewski. Dodał, że jego samorząd przeprowadził wstępne wyliczenia związane z projektem ustawy i "nijak" nie wychodzi lepsza komunikacja za mniejsze pieniądze. Ocenił, że nowy "megapowiat" będzie płacić ponad 100 mln zł dodatkowego "janosikowego".

"Mamy nadzieję, że pan wojewoda mazowiecki uszanuje wolę reprezentantów tych miejscowości, a wiele jeszcze miejscowości chce oddać głos swoim mieszkańcom, w postaci referendum i nie będzie uchylał tych naszych uchwał" - podkreślił Smogorzewski.

Reklama

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński powiedział, że na wtorkowej sesji rady miasta prawie jednogłośnie podjęli stanowisko wyrażające sprzeciw wobec projektu PiS ws ustroju Warszawy.

"A co najważniejsze zdecydowali o przeprowadzeniu 2 kwietnia w Podkowie Leśnej referendum, w którym zadamy pytanie: +Czy pan/pani chce, aby miasto Podkowa Leśna zostało dołączone do mst. Warszawy?+" - poinformował.

Dodał, że mieszkańcy Podkowy już zbierają podpisy pod obywatelskimi wnioskami o rozpisanie referendum, ponieważ docierają do nich głosy, że uchwała rady miasta może zostać uchylona przez wojewodę.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski przypomniał, że postulatem miasta jest całkowite wycofanie projektu PiS. "Cały czas podtrzymujemy swój apel o wycofanie tego projektu ze ścieżki legislacyjnej" - powiedział Olszewski.

Zapowiedział przekazanie wojewodzie mazowieckiemu apelu, w którym sygnatariusze podkreślają, że wprowadzenie tak "fundamentalnej zmiany ustrojowej wymaga zastosowania szerokich konsultacji, w tym również referendów". Podkreślił, że krytyczne stanowisko wobec propozycji PiS będą podejmowane przez "prawie wszystkie gminy i powiaty, które są objęte tym przyszłym ustrojem m.st. Warszawy". (PAP)