EBI udzielił 147 mln zł kredytu dla PTBS na budowę lokali na wynajem w PoznaniuWarszawa, 13.02.2017 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Poznańskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego (PTBS) kredytu w wysokości 147 mln zł (ok. 34 mln euro) na budowę ok. 1 300 dostępnych cenowo lokali mieszkalnych w Poznaniu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, podała instytucja.

"Kredyt został przyznany przez EBI w ramach przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i jest objęty gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) - jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską" - czytamy w komunikacie.

Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 r.

Budowa ma zapewnić dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku. Mieszkania będą przeznaczone na wynajem, z możliwością wykupu na określonych warunkach. Ponadto zostaną wybudowane lokale handlowe i usługowe oraz obiekty rekreacyjne i edukacyjne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osiedli, podano w materiale.

"Cieszymy się z nawiązania współpracy ze spółką PTBS i wsparcia jej przedsięwzięcia, które ułatwi dostęp do mieszkań w Poznaniu i pozwoli ograniczyć wykluczenie społeczne. Plan inwestycyjny dla Europy oznacza także finansowanie infrastruktury społecznej i tym samym wspieranie gospodarki solidarnej, czego ten projekt jest doskonałym przykładem. Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie może stać się wzorem do naśladowania dla innych gmin, które zamierzają ubiegać się o środki finansowe na swoje projekty miejskie" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, cytowany w komunikacie.

"Kredyt otrzymany z EBI pozwoli nam na rozszerzenie dotychczasowej oferty PTBS o mieszkania z opcją wykupu. Najem z dojściem do własności to nowe rozwiązanie, dotychczas niestosowane na szeroką skalę. Sukces pilotażowej inwestycji - w ubiegłym roku oddaliśmy klucze do 20 mieszkań wybudowanych w tym systemie - pokazał, że mieszkańcy Poznania są zainteresowani taką formułą objęcia lokalu mieszkalnego" - dodał prezes PTBS Andrzej Konieczny, także cytowany w komunikacie.

Projekt realizowany z PTBS stanowi kontynuację długotrwałej współpracy EBI z miastem Poznań i jego spółkami komunalnymi, mającej na celu rozwój i rewitalizację miasta. Obecnie EBI opracowuje szerzej zakrojony program kredytowy ukierunkowany na większą liczbę projektów dotyczących lokali socjalnych i dostępnych cenowo w całej Polsce, a transakcja zawarta z PTBS jest w tym zakresie projektem pilotażowym, podano także.

(ISBnews)