Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,98 USD, po zwyżce o 5 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 7 centów do 55,66 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 pierwszych miesięcy 2017 r.

Międzynarodowa Agencja Energii podała, że OPEC osiągnął rekordową 90-procentową zgodność z ustalonym porozumieniem o zmniejszeniu dostaw ropy. 11 krajów kartelu zmniejszyło dostawy w styczniu o 1,12 mln baryłek do 29,93 mln b/d.

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC podała, że w styczniu zmniejszyła produkcję tego surowca najmocniej od 8 lat, o 718.000 baryłek dziennie do 9,748 mln b/d.

Tymczasem od kilku tygodni rosną amerykańskie zapasy ropy. Obecnie wynoszą one aż 508,6 mln baryłek. To ich najwyższy poziom jak na tę porę roku od ponad 30 lat.

Analitycy spodziewają się teraz tygodniowego wzrostu zapasów ropy w USA o 3,5 mln baryłek. Dane na ten temat przedstawi we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę oficjalne dane poda Departament Energii USA (DoE).

Nie próżnują też amerykańscy producenci ropy z łupków - w ubiegłym tygodniu w USA liczba odwiertów wzrosła do najwyższego poziomu od X 2015 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc.

Produkcja ropy w USA wynosi obecnie 8,98 mln baryłek dziennie, najwięcej od kwietnia 2016 r.

"Takie +przeciąganie liny+ pomiędzy cięciami dostaw ropy z OPEC a rosnącymi zapasami ropy i rosnącą jej produkcją w USA powoduje, że ceny ropy pozostają w określonym przedziale" - mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Dalszy wzrost zapasów ropy w USA wpłynie negatywnie na notowania surowca" - dodaje.

W poniedziałek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 93 centy, czyli 1,7 proc., do 52,93 USD/b. (PAP)