WIOŚ podał, że osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, powinny w środę unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się też uprawiania aktywności na otwartej przestrzeni, tj. biegania czy jazdy na rowerze.

„W regionie bardzo zła sytuacja jeśli chodzi o przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 jest w Poznaniu i Kaliszu, zła – w Koninie i Lesznie. O godz. 9 indeks dla pyłu PM10 w stacjach w Poznaniu wynosił 257 i 225 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu - 277 mikrogramów na metr sześcienny” – poinformowała w środę PAP Danuta Krysiak z WIOŚ.

Jak dodała, zła sytuacja utrzymuje się w środę praktycznie w całej Polsce, z wyjątkiem pasa nadmorskiego. Sytuacji w Wielkopolsce na razie nie poprawia brak silniejszego wiatru, który rozwiewałby pyły. Dobrym prognostykiem jest za to rosnąca temperatura powietrza.

„Od jutrzejszego poranka prędkość wiatru powinna wzrosnąć, temperatura będzie zdecydowanie powyżej zera, dodatkowo spodziewane są opady. Te trzy czynniki wpłyną na poprawę jakości powietrza” – powiedziała Krysiak.

Reklama

Aktualnych informacji na temat jakości powietrza można szukać na stronach WIOŚ lub GIOŚ.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy. (PAP)