"W nadchodzącym sezonie zimowym 2017/2018 wprowadzamy pięć nowych kierunków z lotniska w Modlinie. Chodzi o Baden-Baden i Memmingen, Ejlat, Sewillę i Wenecję" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie O'Leary.

Samoloty Ryanaira do Baden-Baden, Ejlatu, Sewilli i Wenecji będą latać dwa razy w tygodniu, a do Memmingen - trzy razy w tygodniu.

"W tym roku planujemy przewieźć z Modlina ok. 2,9 mln pasażerów. Ponadto, z Lotniska Chopina zimą uruchomimy codzienne loty do Szczecina. Na obu tych warszawskich lotniskach spodziewamy się obsłużyć w sumie 3,6 mln pasażerów rocznie" - powiedział szef przewoźnika. Oprócz Szczecina, Ryanair z Lotniska Chopina lata też do Gdańska i Wrocławia.

P.o. prezesa lotniska w Modlinie Leszek Chorzewski powiedział, że Ryanair zimą będzie obsługiwał w sumie 43 trasy z tego portu. "W ubiegłym roku obsłużyliśmy prawie 2,9 mln podróżnych. Myślę, że w tym roku przekroczymy liczbę 3 mln pasażerów" - wskazał.

Reklama

Jak dodał, trwają prace przygotowawcze dotyczące rozbudowy terminala. "Powoli się wyczerpuje przepustowość obecnego terminala. Rozbudowa terminala pozwoli na obsługę 6 mln pasażerów rocznie. W tym roku chcemy zakończyć wszystkie przygotowania formalne potrzebne do rozpoczęcia inwestycji" - mówił Chorzewski. Zastrzegł, że decyzja o sfinansowaniu inwestycji będzie zależeć od właścicieli lotniska.

"Jestem zdeterminowany, by w tym roku rozpocząć rozbudowę terminala" - powiedział.

Prezes Ryanaira zapowiedział, że w 2018 roku firma chce rozpocząć działalność na rynku czarterów w Polsce. Zastrzegł jednak, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, w jakiej formie. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania - przeznaczenie kilku samolotów tylko na przeloty czarterowe albo stworzenie nowej linii lotniczej, która będzie obsługiwała wyłącznie czartery.

Port Lotniczy Warszawa/Modlin od czerwca 2012 r. pełni rolę regionalnego lotniska użytku publicznego, komplementarnego wobec Lotniska Chopina. Od 15 lipca 2012 r. na lotnisku w Modlinie operuje Ryanair, obsługujący regularne pasażerskie loty międzynarodowe do ponad 30 miast europejskich: m.in. do Barcelony, Glasgow, Brukseli, Paryża, Eindhoven, Mediolanu, Liverpoolu, Sztokholmu, Oslo, Londynu, Rzymu, Dublina, Madrytu.

Właścicielami portu są: Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), województwo mazowieckie (30,37 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów).

Jak zapowiedział Michael O'Leary, w tym roku linia planuje na wszystkich trasach do i z Polski przewieźć ok. 11 mln pasażerów. Oprócz lotnisk warszawskich, przewoźnik lata także m.in. do Wrocławia, Krakowa, Katowic, Gdańska, Olsztyna.



>>> Polecamy: Węgry przyciągają jak magnes. Rekordowy rok w turystyce