Kolejną sesję z rzędu najważniejsze indeksy na Wall Street ustanawiają historyczne maksima. Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,3 proc. a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,3 proc.

W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki finansowe oraz sektora dóbr podstawowych.

Indeks DJI najmocniej w górę ciągnęły notowania Procter & Gamble oraz United Healtd.

W centrum uwagi rynku znajdują się w środę dane z gospodarki amerykańskiej.

Ceny konsumenta w USA w styczniu wzrosły o 2,5 proc. rdr, najmocniej od 2012 r. To kolejne dane, które wskazują na wzrost presji inflacyjnej w Stanach. We wtorek styczniowy odczyt dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu w USA, który wyniósł 0,6 proc. mdm, dwukrotnie więcej od oczekiwań i najwyżej od jesieni 2012 r.

Powyżej oczekiwań okazały się również w środę wskazania sprzedaży detalicznej za styczeń, a dane za grudzień zostały skorygowane w górę.

Poniżej oczekiwań uplasowały się natomiast dane o produkcji przemysłowej oraz indeks nastrojów amerykańskiej branży budowlanej.

W centrum uwagi znajduje się również dwudniowe wysłuchanie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen przed amerykańskim Kongresem. W środę Yellen powtórzyła tezy zawarte w wygłoszonym dzień wcześniej przed komisją Senatu przemówieniu, iż Fed nie powinien zwlekać z kolejną podwyżką stóp procentowych. Jednocześnie Yellen wskazała na niepewność względem zmian w polityce administracji Białego Domu i ich potencjalnego wpływu na perspektywy gospodarcze.

Dane o inflacji i sprzedaży detalicznej na krótko umocniły amerykańską walutę. Kurs EUR/USD spadł w środę do ok. 1,052 z okolic 1,056, lecz później powrócił do poziomów z okolic wtorkowego zamknięcia, czyli 1,058. Od lokalnych szczytów z początku lutego kurs EUR/USD spadł o ponad 2 proc. Inwestorzy kupowali w ubiegłym tygodniu dolara m.in. w reakcji na zapowiedzi rychłej publikacji szczegółów planów fiskalnych w USA.

Dane o inflacji oraz wystąpienia Yellen wzmocniły oczekiwania na wzrost stóp procentowych w 2017 r. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, implikowane prawdopodobieństwo podwyżki kosztu kredytu w USA w marcu wzrosło do 42 proc., w górę o 12 pkt. proc. względem wtorkowego popołudnia. Rynek wycenia szanse na podwyżkę w czerwcu na 78 proc. wobec 69 proc. dzień wcześniej. Rynek wciąż oczekuje 2 ruchów w górę w tym roku.

Inwestorzy oraz Fed ciągle czekają na konkrety i szczegóły reform zapowiadanych przez administrację Donalda Trumpa, który z jednej strony obiecywał proinflacyjne rozwiązania podatkowe, a z drugiej stosuje retorykę protekcjonistyczną, co potencjalnie może zaważyć na wzroście gospodarczym i decyzjach Rezerwy Federalnej ws. kosztu pieniądza.

W środę Trump zapowiedział publikację nowych rozwiązań "w niedalekiej przyszłości".

Wieczorem w środę publicznie głos zabiorą Patrick Harker z Fed Philadelphia oraz Eric Rosengren z Fed Boston.

Na rynku ropy naftowej niewielkie wahania notowań.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku, drożeje o 0,2 proc. do 53,3 USD, natomiast cena Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 0,2 proc. do 56,1 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrosły 6. tydzień z rzędu do rekordowego poziomu 518 mln baryłek. Najwyższy w 27-letniej historii pomiarów poziom osiągnęły również zapasy benzyny. Ankietowani przez Bloomberga analitycy szacują, że zapasy wzrosły o 3,5 mln baryłek. W minioną środę odnotowano drugi największy w ostatnim 35-leciu przyrost zapasów.

W Europie przed zamknięciem wzrosty. Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,5 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,7 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,5 proc., a niemiecki DAX idzie w górę o 0,2 proc.

W środę zwyżkom na giełdach w Europie przewodził sektor finansowy.

Nawet 5 proc. drożały akcje Credit Agricole. Zysk netto francuskiego pożyczkodawcy za IV kw. 2016 r. co prawda rozminął się z oczekiwaniami (291 mln euro vs 315 mln euro), lecz inwestorów pozytywnie zaskoczył wynik z francuskiego oddziału banku (wzrost zysku o 15 proc. rdr.).

Ponad 3 proc. w górę szły akcje Heineken. Skorygowany zysk operacyjny producenta piwa wzrósł w 2016 r. o 9,9 proc. rdr, najmocniej od 7 lat.

Nie ustają spekulacje wokół zdolności do spłaty zobowiązań przez Grecję. W środę spotykli się premier tego kraju Alexis Tsipras i Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych. Przed rozmowami Tsipras powiedział, że Grecja nie może już mocniej zaciskać pasa. Rentowność 10-letnich obligacji Grecji rośnie w środę o ponad 20 pb. bazowych. W lipcu Grecja będzie musiała wykupić obligacje o wartości 7 mld euro, które mają zostać sfinansowane kolejną transzą pomocową.

SZCZEGÓŁY PLANU PODATKOWEGO W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI - TRUMP

Szczegóły nowych planów podatkowych zostaną opublikowane "w niedalekiej przyszłości" - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump. Dodał, iż nowa ordynacja podatkowa zostanie uproszczona, a stawki podatku zostaną obniżone dla każdego progu. Trump zapowiedział również zniesienie regulacji "niemal w każdej branży".

W ubiegłym tygodniu Trump poinformował, iż plany ujrzą światło dziennie w ciągu 2-3 tygodni.

CENY KONSUMPCYJNE W USA W STYCZNIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w styczniu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,3 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,3 proc. mdm, a CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 2,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,3 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 2,4 proc. i 2,1 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA W I POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, ZA GRUDZIEŃ KOREKTA W GÓRĘ

Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w styczniu wzrosła o 0,8 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu wzrosła o 1,0 proc. w ujęciu mdm po korekcie, wobec 0,6 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w grudniu wzrosła o 0,4 proc. mdm po korekcie, wobec 0,2 proc. przed korektą.

NASTROJE AMERYKAŃSKICH FIRM BUDOWLANYCH W DÓŁ W II

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w lutym 65 pkt. – poinformowała NAHB w komunikacie. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 67 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 67 punktów.

INDEKS EMPIRE MANUFACTURING W II MOCNO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w lutym do plus 18,7 pkt. z plus 6,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 7,0 pkt. Wartość indeksu aktywności wytwórczej powyżej zera wskazuje na rozwój w tym sektorze.

NIE MA PRZEKONUJĄCYCH PRZESŁANEK DO PODWYŻKI STÓP PROC. W USA W MARCU - LACKER, FED

"Nie widzę naprawdę przekonujących przesłanek do podwyżki stóp procentowych w marcu" - powiedział we wtorek wieczorem Dennis Lockhart, prezes Fed z Atlanty odnosząc się do ścieżki podwyżek stóp, Lockhart powiedział, że nie jest w tej kwestii "dogmatyczny". "Główną różnicą między opowiadającymi się za dwiema podwyżkami stóp proc., a tymi, którzy preferują 3 podwyżki jest to, czy, że ci pierwsi uważają, iż jest zbyt wcześnie, by przewidzieć efekty polityki fiskalnej Trumpa" - powiedział Lockhart, przypisując siebie właśnie do tej grupy.

Zdaniem Lockharta, amerykańska gospodarka jest całkiem blisko osiągnięcia celów Fed - pełnego zatrudnienia i stabilnych cen. Jego zdaniem, inflacja osiągnie 2-proc. cel w bieżącym roku lub w przyszłym, a zatrudnienie wzrośnie powyżej stanu pełnego zatrudnienia.

KURODA NIE WYKLUCZA OBNIŻKI STÓP PROC. W JAPONII, JEŻELI ZAJDZIE TAKA KONIECZNOŚĆ

Bank Japonii (BoJ) może obniżyć stopy procentowe, jeżeli konieczne będzie dalsze poluzowanie polityki monetarnej w związku z ewentualnym pogorszeniem koniunktury w kraju lub za granicą - powiedział w środę przed parlamentem Haruhiko Kuroda, prezes BoJ. Dodał, że na razie bank nie zamierza podnosić stóp procentowych, gdyż inflacja znajduje się znacznie poniżej 2-proc. celu BoJ.

PE RATYFIKOWAŁ UMOWĘ CETA

Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Umowa zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.

Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE. Większość jej zapisów, dotyczących ceł, dzięki zgodzie PE będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacyjnego. (PAP)