Jak dowiedziała się PAP, RMN zdecydowała też, że zarząd Polskiego Radia będzie dwuosobowy, nie zdecydowano jeszcze kto zostanie członkiem zarządu.

RMN pod koniec listopada 2016 r. zdecydowała o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia. Konkurs miał trzy etapy, do etapu finałowego zakwalifikowało się sześcioro kandydatów, obok obecnej prezes PR Barbary Stanisławczyk-Żyły byli to: Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska. Na przełomie stycznia i lutego odbyły się przesłuchania.

Stanisławczyk-Żyła pełni funkcję prezesa Polskiego Radia od ponad roku. Została powołana 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.

Stanisławczyk ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. została stypendystką w Agencji Reutera w Londynie.

Reklama

W swojej dziennikarskiej karierze publikowała m.in. w "Po prostu", "Tygodniku Solidarność", "Kobiecie i Życiu", "Pani" i "Twoim Stylu". W latach 2006-2010 była redaktor naczelną miesięcznika "Sukces". Jest też autorką książek m.in. "Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska - historie dramatów i miłości", "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce", "Matka Hłaski", "Czterdzieści twardych", czy "Miłosne gry Marka Hłaski".

Do ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia ubiegłego roku pięcioosobowej Rady Mediów Narodowych należy m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

Pod koniec sierpnia ub.r. RMN rozpisała konkurs na prezesa TVP. Rozstrzygnięty został w połowie października - konkurs wygrał Jacek Kurski, piastujący stanowisko szefa TVP od 8 stycznia 2016 r. (PAP)