ikona lupy />
Sektor usług i produkcji w Shenzhen / Bloomberg

W ubiegłym roku produkt krajowy brutto obu miast (Nankin i Qingdao) przekroczył 1 bln juanów (około 146 miliardów dolarów). Tym samym dołączyły one do gospodarczej elity miast Państwa Środka. Obecnie w Państwie Środka ekskluzywny klub z PKB powyżej 1 bln juanów tworzy 12 miast, które łącznie wypracowały ponad jedną czwartą PKB Chin w 2016 roku. Według obliczeń agencji Bloomberg, łączne PKB chińskiej dwunastki było większe od całej gospodarki Francji wartej 2,4 biliona dolarów.

Oba miasta główny nacisk kierują na korzyści wynikające z większej aktywności gospodarczej w sektorach takich jak usługi i konsumpcja, podczas gdy przemysł ciężki ma w tych regionach coraz mniejsze znaczenie.

W Nanjing w 2016 roku rynek usług wzrósł o 10 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Usługi odpowiadały za 58,4 procent całkowitego PKB miasta. Według miejskiego urzędu statystycznego Nanjing, największy udział w miejskim PKB miały przedsiębiorstwa działające w oparciu o internet, sektory kreatywne, oprogramowanie, usługi w zakresie technologii i turystyki.

Reklama

Podobnie jest w Qingdao, gdzie najbardziej dynamicznie rozwijają się firmy z branży high-tech, producenci urządzeń telekomunikacyjnych i farmaceutyków oraz firmy z branży kurierskiej i e-commerce. Rynek usług odnotował wzrost o 9,2 procent i stanowi 54,7 procent całkowitego PKB miasta. W obu miastach wyraźnie rosła także konsumpcja - o ponad 10 proc.