Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z Qatar Liquefied Gas Company Limited 3 (Qatargas) umowę dodatkową, do wcześniejszej umowy długoterminowej, zakładającą zwiększenie dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu w latach 2018-2034 do 2 mln ton rocznie (2,17 mln ton w latach 2018-2020), podała spółka. Dostawy LNG realizowane w ramach nowej umowy zwiększą dywersyfikację kierunków dostaw gazu w portfelu PGNiG.
"Zgodnie z warunkami umowy dodatkowej Qatargas dostarczy dodatkową ilość skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Całkowity wolumen LNG w ramach umów długoterminowych z Qatargas wzrośnie do 2 mln ton LNG na rok, co stanowi około 2,7 mld m3 gazu, a w latach 2018-2020 do 2,17 mln ton LNG rocznie czyli ok. 2,9 mld m3 gazu" - czytamy w komunikacie.
W ocenie PGNiG, warunki cenowe umowy są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii GK PGNiG w zakresie optymalizacji zarządzania portfelem gazu ziemnego i mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe GK PGNiG, podkreślono.
"PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej" - skomentował prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.
"Umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu naszej bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG, oraz potwierdza zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości spółki dla akcjonariuszy" - dodał wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak.
Umowy dodatkowa będzie obowiązywała od początku 2018 r. do czerwca 2034 r., podano również.
"Dostawy LNG realizowane w ramach nowej umowy dodatkowej zwiększą dywersyfikację kierunków dostaw gazu w portfelu PGNiG, przyczynią się do optymalizacji zarezerwowanej przez PGNiG przepustowości terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" - podsumowano.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews)