Czternastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 0,8 proc. do 4,6 proc. wzrostu r/r przy średniej w wysokości 2,69 proc. wzrostu r/r w lutym (wobec wzrostu o 9 proc. r/r w styczniu br.).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i o 0,6 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem br." - czytamy w komunikacie. 

W okresie styczeń-luty br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 5,1 proc. r/r.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych spadła w lutym br. o 5,4 proc. r/r, poinformował GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 6 proc. 

Według ekonomistów ankietowanych przez ISBnews, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała spadek średnio o 0,9 proc. (prognozy od 3,1 proc. spadku do 1,2 proc. wzrostu r/r) wobec wzrostu o 2,1 proc. r/r w styczniu br. 

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 5 proc. niż w analogicznym miesiącu 2016 r. i niższym o 2,8 proc. w stosunku do stycznia br." - czytamy w komunikacie. 

W okresie styczeń-luty br. produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,7 proc. r/r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły z kolei w lutym br. o 4,4 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się.

GUS zrewidował dane za styczeń 2017 r. W ujęciu rocznym odnotowano inflację producentów w wysokości 4 proc. 

Analitycy spodziewali się, że w przypadku cen producentów w lutym 2017 r. odnotowaliśmy od 4,1 proc. r/r do 4,9 proc. r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 4,53 proc. r/r (wobec wzrostu o 4,1 proc. r/r w styczniu br.).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w lutym 2017 r. wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu rocznym oraz nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym.