Ponad 40-proc. wzrost dochodów z VAT. Skąd się wzięły tak dobre wyniki budżetu?

20 marca 2017, 13:56 | Aktualizacja: 20.03.2017, 17:21
Tylko na Forsal.pl
Pieniądze

Pieniądzeźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

Ponad 40-proc. wzrost dochodów z VAT i nadwyżka zamiast deficytu – to wyniki budżetu na koniec lutego, jakie opublikowało Ministerstwo Finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (54)

  • Profesor(2017-03-20 21:30) Zgłoś naruszenie 81716

    W grudniu 2016 znacznie zwiekszył sie deficyt mimo iż we wczesniejszych miesiącach był znacznie niższy, stąd wniosek ze firmom nie zwracano VAtu przez cały rok ...tylko na koniec grudnia. Tutaj artykuł jest o tym przekręcie z 2016 roku który zostanie tez zrobiony w grudniu 2017: "Urszula Kryńska, ekonomistka uważa, że wyższe dochody z VAT-u w tym roku nie były wynikiem zasypywania szarej strefy, a zawyżaniem statystyk poprzez wstrzymywanie zwrotu podatku polskim firmom." http://businessinsider.com.pl/finanse/budzet-za-2016-r-wyglada-zaskakujaco-slabo/5df5lsx

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Juno(2017-03-20 14:18) Zgłoś naruszenie 676203

    Wystarczyło tylko ograniczyć to totalne złodziejstwo z czasów PO i nagle budżet ma nadwyżkę. Można? Można! :)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • koderastka i namiastka(2017-03-20 14:29) Zgłoś naruszenie 29397

    Przez ponad 20 lat byliśmy regularnie okradani.

    Odpowiedz
  • Newsroom(2017-03-20 15:07) Zgłoś naruszenie 22741

    Totalnie ograniczono okradanie i są tego wspaniałe efekty ! Totalna dziś opozycja, przez osiem lat na to pozwalała , bo brała też swoje co ze stołu spadło. Firmy paliwowe mają większe obroty, bo nie ma już totalnego lewego przemytu, paliw do Polski. Rząd ma dobry budzet a Rodziny pieniądze z 500 plus. Rodzą się nowe dzieci, gdzie za rządów PO i PSL, było nie do pomyślenia ! Jak się chce to można wiele zrobić - baa ale trzeba chcieć i przestać okradać swój Naród !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • koderastka i namiastka(2017-03-20 14:27) Zgłoś naruszenie 17596

    Wystarczyło zmniejszyć złodziejstwo i kasa w budżecie się znalazła. Wniosek z tego jest taki, że przez ponad 20 lat byliśmy okradani.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nci(2017-03-20 14:46) Zgłoś naruszenie 14332

    Dobra zmiana.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jarek(2017-03-20 15:22) Zgłoś naruszenie 12516

    a Rysiek mówił że będzie katastrofa... Może mówił o sobie?

    Odpowiedz
  • PATRYJOTA(2017-03-20 14:30) Zgłoś naruszenie 11036

    Co mnie tam jakiś budżet i wpływy z VAT. Ważne że Tusk jest królem europy. to jest prawdziwy sukces!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Okon(2017-03-20 14:29) Zgłoś naruszenie 8099

    Ciesz sie ciesz.....i patrz jak ceny rosną......

    Odpowiedz
  • Michal Buze(2017-03-20 15:20) Zgłoś naruszenie 7415

    Nie chwalmy dnia przed zachodem slonca. Dokladnie w styczniu 2018 bedziemy mogli ocenic czy i jak rzad sobie poradzil. Po wynikach Orlenu i Lotosu wychodzi, ze faktycznie troche wiekszy VAT i troche wieksze wplywy z akcyzy beda na koniec roku, ale spektakularny skok o 40 procent w wiekszym stopniu zawdzieczamy poki co trikowi ksiegowemu. Wieksze wplywy z VAT sa rowniez efektem wiekszej konsumpcji ktora napedza niskie oprocentowanie i program 500+ (trzeba pamietac ze druga strona medalu to jego koszt). Cala sztuka polega na tym, zeby utrzymac cisnienie w pompie gospodraczej i zachowac takie obroty przez dluzszy czas. A to juz nie jest takie proste i oczywiste...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pp(2017-03-20 15:16) Zgłoś naruszenie 4554

    Skoro jest tak dobrze to dlaczego zadłużenie nam wzrosło o przeszło 90 mld pln?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Newsroom(2017-03-20 15:11) Zgłoś naruszenie 4113

    Dlaczego ukrywacie totalnie łapki na plus ? A mój post dziś się ukaże ? Dlaczego trzeba was poganiać ?

    Odpowiedz
  • Pit(2017-03-20 19:07) Zgłoś naruszenie 3913

    Wystarczylo nie krasc !!!!

    Odpowiedz
  • raju(2017-03-20 15:53) Zgłoś naruszenie 2837

    Jałowa dyskusja. Zobaczymy jakie będą wpływy po pieszym półroczu, bo wahania koniunktury z miesiąca na miesiąc mogą zaciemniać pełny obraz sytuacji. Poczekamy, zobaczymy...

    Odpowiedz
  • hehe(2017-03-20 17:53) Zgłoś naruszenie 2610

    Noo, POwrzeszczeć proszę..

    Odpowiedz
  • davka(2017-03-20 19:20) Zgłoś naruszenie 193

    Połowa komentujących przeczytała chyba tylko nagłówek.

    Odpowiedz
  • fredd(2017-03-20 19:09) Zgłoś naruszenie 1421

    Na krótką metę może sobie morawiecki kombinować i ustawić wyniki jakie chce. W dłuższej perspektywie albo zacznie oszukiwać albo go prezes wywali.

    Odpowiedz
  • abc(2017-03-20 18:01) Zgłoś naruszenie 125

    Przyspieszenie zwrotów VATu i wykazanie ich w grudniu ub. roku wydaje się być głównym tematem ekonomicznym początku roku, postrzeganym jako "przekręt stulecia" albo "majstersztyk ekonomiczny" (zależnie od opcji politycznej komentującego). A tak naprawdę nie ma o co kruszyć kopii, bo kwestia nie jest warta wspomnienia. Po pierwsze te przychody koniec końców i tak pojawiły się w budżecie, więc nic się nie zgubiło. Można tylko podnosić zarzut o "fałszowanie statystyk". Popatrzmy jednak na ile sfałszowano te statystyki. W zeszłym roku średni wzrost przychodów z VAT w miesiącach poprzedzających inkryminowany grudzień (a więc "niesfałszowanych" styczeń-listopad) wyniósł 7,4%. W zasadzie tylko w lutym-marcu 2016 wpływy z VAT były niższe niż rok wcześniej. A więc te 7,4% to circa-about faktyczna poprawa ściągalności (bez "przekrętu" z grudnia). Gdyby przyjąć "liniową projekcję" czyli założenie że w grudniu "niezmanipulowane" przychody z VAT były też wyższe o 7,4%, to, przy poziomie przychodów z VATu z grudnia 2015 (10mld) w grudniu 2016 mielibyśmy teoretycznie 10,7mld, podczas gdy wpływy oficjalnie odnotowane wyniosły 5,1mld. Różnica wynosząca 5,6mld to teoretyczna wysokość "przekrętu". Z tym że "liniowa projekcja" jest uproszczeniem zbyt daleko idącym. Przychody w grudniu 2015 były na dość wysokim poziomie 10mld, między innymi dlatego, ze pod koniec 2015 przypadło rozliczanie środków unijnych z perspektywy unijnej 2007-2013 (środki można było rozliczać do 2015). Stąd wydawanie na siłę wszelkich pozostałych środków w końcu 2015 i wysoki "baton" na poziomie 10mld. Typowe grudniowe przychody z VAT w latach poprzednich (2014 i wcześniej) były na poziomie 8mld. Czyli wykazując w zeszłym roku w grudniu 5,1mld schowano pod stołem zaledwie około 3mld. A można to było zrobić, bo uzyskano znaczy wzrost ściągalności z pozostałych podatków, na co zwraca uwagę autor artykułu (ponad 20 mld z akcyzy pit i cit). Gdyby doliczyć te schowane 3 mld z VAT okazałoby się że odnotowano także wzrost ściągalności z VAT, i całoroczny wynik z tego podatku wyniósłby 129,6 wobec prognozowanego 128,6. Krótko mówiąc: poprawa ściągalności była we wszystkich podatkach, a jak rząd chce sobie te środki przeksięgować, żeby mieć lepszą progresję poziomu deficytu budżetowego w układzie 2015-2016-2017 to, jak dla mnie, niech sobie przeksięgowuje. Na marginesie: skoro w 2016 odjęli 3mld (czy nawet 5) to w 2017powinni mieć o te 3..5 więcej a mają o 9,6mld więcej, więc chyba jednak coś urosło.

    Odpowiedz
  • Wacio(2017-03-20 19:21) Zgłoś naruszenie 99

    No ale przecież żadnego złodzieja jeszcze nie złapali. No cuda panie cudaaaaa. No jakichś tam złapali ale co to były za pieniądze. Na waciki i limuzynę dla szydło ledwie starczyło.

    Odpowiedz
  • Profesor(2017-03-20 21:28) Zgłoś naruszenie 69

    W grudniu 2016 znacznie zwiekszył sie deficyt mimo iż we wczesniejszych miesiącach był znacznie niższy, stąd wniosek ze firmom nie zwracano VAtu przez cały rok ...tylko na koniec grudnia. Tutaj artykuł jest o tym przekręcie z 2016 roku który zostanie tez zrobiony w grudniu 2017: "Urszula Kryńska, ekonomistka uważa, że wyższe dochody z VAT-u w tym roku nie były wynikiem zasypywania szarej strefy, a zawyżaniem statystyk poprzez wstrzymywanie zwrotu podatku polskim firmom." http://businessinsider.com.pl/finanse/budzet-za-2016-r-wyglada-zaskakujaco-slabo/5df5lsx

    Odpowiedz