Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,04 proc. do 20.905,86 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,20 proc. i wyniósł 2.373,47 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 5.901,53 pkt.

Z dużych spółek w USA zwyżkowały walory Walt Disney. Fabularny remake "Pięknej i Bestii", wyprodukowany przez Disney'a, w pierwszy weekend wyświetlania wygenerował 170 mln USD ze sprzedaży biletów, powyżej oczekiwań koncernu. To najlepszy wynik w historii marcowej sprzedaży biletów w USA.

Dynamika sprzedaży detalicznej Caterpillar okazała się w lutym dodatnia, po raz pierwszy od połowy 2014 r., co pchnęło kurs producenta maszyn budowlanych niemal o 3 proc. w górę.

Najbliższe dni, w obliczu niewielu istotnych publikacji danych makro, upłyną na interpretacji licznych publicznych wystąpień członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które już od początku tygodnia znajdują się w centrum uwagi rynków.

Stopa inflacji w USA może nieco przekroczyć cel inflacyjny Fed - ocenił prezes Fed z Philadelphii Patrick Harker. Z kolei, Charles Evans z Fed Chicago opowiedział się za 3 podwyżkami stóp proc. w USA w 2017 r., a Neel Kashkari ocenił, iż nie ma pośpiechu ani z kolejną podwyżką stóp proc. w USA, ani z redukcją sumy bilansowej Fed.

Na środę zaplanowano wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

W minioną środę Fed, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł przedział wahań dla głównej stopy procentowej do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc.

Podczas, gdy część uczestników rynku spodziewała się rewizji w górę oczekiwań członków Fed co do poziomu stopy fed funds na koniec 2017 i 2018 r., pozostały one bez zmian. Mediana przewidywań członków Fed co do poziomu stopy procentowej nadal sugeruje jeszcze 2 podwyżki o 25 pb do końca 2017 r. oraz 3 w 2018 r.

Neel Kashkari jako jedyny zagłosował przeciwko podwyżce. W uzasadnieniu do swojej decyzji, opublikowanej w piątek, ocenił, że Fed powinien wstrzymać się z kolejną podwyżką, zanim nie opublikuje planów redukcji sumy bilansowej i nie pozna reakcji rynku ws. tych planów.

Notowania ropy idą lekko w dół. Baryłka WTI tanieje o 1 proc. i kosztuje 48,3 dolara, a Brent traci 0,1 proc. do 51,7 dolara.

Od początku roku trwa zmniejszanie dostaw surowca na światowe giełdy ropy. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

W poniedziałek po południu agencja Reuters, powołując się na źródła, podała, iż członkowie kartelu "coraz bardziej" skłaniają się ku wydłużeniu obowiązywania porozumienia na drugą połowę roku. Zbyt wcześnie jednak jest, by ocenić, czy wszystkie państwa zgodzą się na nowe warunki umowy - informuje Reuters.

OPEC najprawdopodobniej podejmie decyzję 25 maja - na ten dzień zaplanowano posiedzenie członków kartelu w Wiedniu.

Amerykańscy producenci ropy korzystają z okazji, gdy ceny ropy są wysokie i uruchamiają z tygodnia na tydzień coraz więcej nowych odwiertów ropy. W ubiegłym tygodniu liczba nowych odwiertów w USA wzrosła o 14 do 631 - wynika z opublikowanych najnowszych danych firmy Baker Hughes. Od początku 2017 r. liczba nowych odwiertów ropy wzrosła już o 106 i rośnie nieprzerwanie od 10 miesięcy mdm.

Na rynku walutowym niewielkie zmiany. Dolar osłabia się do euro i do jena o 0,1 proc.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,3 proc., brytyjski FTSE 100 zwyżkował o 0,1 proc., francuski CAC 40 stracił 0,3 proc., a niemiecki DAX poszedł w dół o 0,4 proc.

INFLACJA MOŻE NIECO PRZEKROCZYĆ CEL INFLACYJNY FED - HARKER

Stopa inflacji w USA może nieco przekroczyć cel inflacyjny Fed - ocenił w poniedziałek prezes Fed z Philadelphii Patrick Harker. Odnosząc się do tempa normalizacji monetarnej w USA ocenił, iż Fed nie chce zbyt wolno podnosić stóp proc., jednak obecnie nie ma w tej kwestii pośpiechu.

Harker nie wyklucza ani szybszego, ani wolniejszego tempa podwyżek stóp proc. w 2017 r. niż wynika to z najnowszej mediany oczekiwań członków Fed (3 ruchy w górę w 2017 r.).

Harker wyjaśnił, iż nie uwzględnia w swoich prognozach ewentualnego wpływu symulacji monetarnej na gospodarkę USA.

Harker opowiedział się za redukcją sumy bilansowej Rezerwy Federalnej, gdy stopa funduszy federalnych znajdzie się "znacznie powyżej" 1 proc., a rozpoczęcie tego procesu może nastąpić, gdy stopa fed funds znajdzie się w przedziale 1-1,5 proc. Jednocześnie, Harker chciałby zwiększenia udziału amerykańskich Treasuries w bilansie Fed, kosztem papierów opartych o hipoteki (MBS).

3 PODWYŻKI STÓP PROC. "CAŁKOWICIE MOŻLIWE" W 2017 R. - EVANS, FED

"Jeżeli wzrost gospodarczy się umocni, a ja będę bardziej przekonany co do tego, że inflacja rośnie, 3 podwyżki stóp procentowych w 2017 r. w USA wydają się być całkowicie możliwe. Mogą być trzy, mogą być dwie, mogą być nawet 4, jeżeli (gospodarka - PAP) naprawdę będzie rosnąć" - ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji Fox Business Charles Evans, prezes Fed z Chicago.

Evans szacuje, iż wzrost gospodarczy w USA w 2017 r. wyniesie 2-2,25 proc., co jego zdaniem doprowadzi do dalszego spadku bezrobocia.

NIE MA ZAGROŻENIA WYSOKĄ INFLACJĄ W USA, NIE SPIESZYĆ SIĘ Z KOLEJNĄ PODWYŻKĄ STÓP PROC. - KASHKARI, FED

"Dane (z gospodarki - PAP) mówią mi, że obecnie nie ma zagrożenia w postaci wysokiej inflacji" - ocenił w poniedziałek dla agencji Bloomberg Neel Kashkari, prezes Fed Minneapolis.

"Dane są zmienne, więc pytam: po co spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych? (...) Gdy dane będą przemawiały za podwyżką, dopiero wtedy powinniśmy usunąć akomodację." - dodał.

Jego zdaniem, jeżeli poziom inflacji zaskoczy Rezerwę Federalną, to można podnieść wówczas stopy procentowe, jednak z punktu widzenia zarządzania ryzykiem, Fed powinien wykazać w tej kwestii cierpliwość.

Dodał, że oczekiwania inflacyjne w USA pozostają bardzo mocno zakotwiczone.

Kashkari nie zmienia na razie swoich prognoz makroekonomicznych, mimo perspektywy stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych - powiedział w innym poniedziałkowym wywiadzie dla CNBC.

Kashkari powtórzył w wywiadzie główne tezy zawarte w piątkowym pisemnym uzasadnieniu swojej decyzji o wstrzymaniu się od głosu na zakończonym w środę posiedzeniu Fed, w którym postulował przedstawienie planu redukcję sumy bilansowej Fed przed kolejną podwyżką stóp proc.

BIAŁY DOM PODA SZCZEGÓŁOWY PLAN BUDŻETU NA '18 DO POŁOWY MAJA

Szczegóły planu budżetu Stanów Zjednoczonych na 2018 r. będą podane do publicznej wiadomości najpóźniej w połowie maja - powiedział w niedzielę Mick Mulvaney, odpowiedzialny za sprawy budżetowe z ramienia Białego Domu. Dodał, iż budżet na 2018 r. nie będzie zbilansowany. (PAP)