1 proc. podatku można przekazać organizacji pożytku publicznego (OPP), która figuruje w wykazie tworzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (publikowanym do 15 grudnia). Aby znaleźć się na liście organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 proc., trzeba dopełnić formalności - warunkiem jest terminowe złożenie sprawozdania merytorycznego z działalności oraz rocznego sprawozdania finansowego z roku, za który składane jest zeznanie podatkowe; OPP mają obowiązek złożenia sprawozdań do 15 lipca (a te, które mają rok obrotowy inny niż kalendarzowy – do 30 listopada).

"Dajemy możliwość tym organizacjom, które z przyczyn niezawinionych nie znalazły się w wykazie organizacji, aby się odwołały, i które moglibyśmy uwzględnić" - powiedział w środę wiceminister. Zwrócił uwagę, że taką możliwość daje podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że niektóre organizacje spóźniły się ze złożeniem sprawozdania nawet kilka sek. Jak podkreślił, trudności w dopełnieniu formalności, były związane niekiedy z problemami technicznymi.

"Warto przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pozarządowych i także należy pamiętać, że wśród organizacji jest wiele, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych" - przekonywał na spotkaniu w PFRON Michałkiewicz.

Reklama

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wprowadza m.in. regulacje rozwiązujące problemy związane z tworzeniem wykazu w odniesieniu do OPP, które zmieniły rok obrotowy na inny niż kalendarzowy.

Nowelizacja rozszerza też katalog źródeł przychodów Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Fundusz ten utworzono na mocy wcześniejszej noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach. Jego przychodami są środki finansowe pochodzące z 1 proc. - przekazane organizacji, która utraciła status OPP, nie zdążywszy ich wykorzystać; wydane niezgodnie z przepisami (czyli nie na działalność pożytku publicznego); przekazane na rzecz OPP, która nie została uwzględniona w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 proc. w danym roku. Jego celem jest wzmocnienie potencjału organizacji pożytku publicznego przez wyrównywanie ich szans.

Nowe przepisy mają też usprawnić procedury wymiany informacji między MRPiPS, nadzorującym obecnie Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, a sądami rejestrowymi. Sąd będzie informował ministra, po uprawomocnieniu się postanowienia ws. utraty statusu OPP, o datach doręczenia oraz uprawomocnienia się tego postanowienia (dotychczas sąd informował ministra niezwłocznie po wydaniu postanowienia). (PAP)