W ramach inicjatywy w dziesięciu krajach na świecie, w tym w Europie (m.in. w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Belgii), Afryce (m.in. w Libii i Nigerii) i na Filipinach pracę rozpoczną młodzi eksperci do spraw zwalczania ekstremizmu, którzy przede wszystkim będą współpracować z lokalnymi społecznościami, zwłaszcza tam, gdzie młodzież narażona jest na dyskryminację np. ze względu na pochodzenie lub szczególnie narażona na marginalizację i radykalizację.

Tacy młodzi ludzie najczęściej padają ofiarami organizacji ekstremistycznych, które rekrutują członków także za granicą i najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tylko w 2015 roku w sieci pojawiało się od 90 tys. do 200 tys. wpisów promujących tzw. Państwo Islamskie (IS). Szacuje się, że od 2011 roku do IS przyłączyło się 27 tys. cudzoziemców, w tym obywatele UE.

Inicjatorzy Extremely Together liczą, że uda im się zmobilizować młodych do wystąpienia przeciwko retoryce organizacji terrorystycznych i zainspirować ich do stworzenia pierwszego światowego ruchu młodych przeciwko radykalnemu ekstremizmowi.

"Brutalny ekstremizm to smutna rzeczywistość, z którą dzisiejsze społeczeństwo musi się zmierzyć. Zbyt długo zbyt wielu młodych ludzi stawało się ofiarami lub nawet narzędziami w rękach organizacji terrorystycznych. Extremely Together ma sprawić, że role się odwrócą, że młodzi ludzie zaczną występować przeciwko terroryzmowi" - powiedział komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica.

Reklama

"UE przeznacza fundusze na projekty związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem ekstremizmu i współpracujemy ściśle z organizacjami pozarządowymi, samorządami lokalnymi czy stowarzyszeniami młodzieżowymi. Musimy kontynuować nasze starania, aby zapewnić młodym alternatywne ścieżki, zamiast wchodzenie na drogę ekstremizmu" – dodał.

W ramach projektu opublikowany został także pierwszy przewodnik dla młodych ludzi o zwalczaniu ekstremizmu, w którym dziesięciu młodych aktywistów dzieli się swoim dotychczasowym doświadczeniem w tym zakresie, w tym np. sposobami na odciągnięcie młodych spod wpływu organizacji ekstremistycznych; przewodnik dostępny jest online, m.in. na stronie projektu Extremely Together.

Ocenia się, że młodzi ludzie przyłączają się do grup terrorystycznych znacznie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych. Statystyki pokazuję, że najczęściej ofiarami rekruterów padają młodzi mężczyźni, muzułmanie, którzy już mieli zatargi z prawem lub którzy mają problemy psychologiczne np. cierpią na depresję.

Inicjatywa zorganizowana została przez fundację Kofi Annana i współfinansowana jest przez Komisję Europejską.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)