Jeżeli Hannelore Kraft z SPD, urzędująca premier Północnej Nadrenii-Westfalii (NRW), wygra wybory, to "SPD stanie się najsilniejszą siłą w całych Niemczech, a ja zostanę kanclerzem federalnym" - powiedział w niedzielę na wiecu w Essen kandydat SPD na stanowisko szefa rządu Martin Schulz.

Jego partyjny kolega, szef MSZ Sigmar Gabriel skrytykował CDU za plany zwiększenia wydatków na wojsko, rodziny i oświatę, przy równoczesnej obietnicy obniżenia podatków. "Nie jestem pewien, czy chadecy przyswoili sobie podstawowe zasady rachowania" - zauważył Gabriel. Plany CDU to jego zdaniem "obłęd" i "przeciwieństwo poważnej polityki".

Premier Kraft zapowiedziała, że w przypadku pozostania przy władzy SPD wprowadzi bezpłatne przedszkola i zatrudni dodatkowo co roku 2300 policjantów.

Dzień wcześniej kampanię wyborczą swojej partii CDU zainaugurowała kanclerz Angela Merkel.

Szefowa CDU w sobotę w Muenster ostro atakowała rządzących socjaldemokratów i Zielonych, zarzucając im błędy i zaniechania w polityce wewnętrznej, w tym w walce z terroryzmem.

Zdaniem szefowej CDU, to właśnie SPD i Zieloni ponoszą odpowiedzialność za zmianę początkowo pozytywnego nastawienia obywateli Niemiec do imigrantów. Błędy popełnione przez władze podczas nocy sylwestrowej w Kolonii w 2016 roku, gdzie doszło do masowego molestowania kobiet, oraz zaniedbania w postępowaniu z Tunezyjczykiem Anisem Amrim, który dokonał zamachu terrorystycznego, są według Merkel dowodem na to, że "konieczna jest zmiana". W wielu innych landach sytuacja jest lepsza - zauważyła.

Merkel skrytykowała Kraft za politykę zadłużania landu. W tym roku rządzony przez SPD kraj związkowy zadłuży się bardziej niż wszystkie pozostałe 15 landów.

Szef CDU w NRW Armin Laschet zarzucił rządowi "arogancję władzy". Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa przywróci landowi "dawny blask". Przyjęty przez zjazd program przewiduje zwiększenie liczby policjantów.

Merkel zarzuciła SPD "anachroniczne rozumienie sprawiedliwości". "Socjaldemokraci mówią o sprawiedliwości, ale zapominają, że nie ma sprawiedliwości bez innowacji. Sprawiedliwość i innowacja to dwie strony jednego medalu" - podkreśliła szefowa CDU.

Przywrócenie sprawiedliwości społecznej jest głównym hasłem wyborczym kandydata SPD Schulza.

W NRW rządzi obecnie koalicja SPD i Zielonych. W przedwyborczych sondażach SPD prowadzi obecnie z poparciem sięgającym 40 proc., jednak ze względu na słabe notowania Zielonych kontynuacja tej koalicji nie jest pewna. CDU może obecnie liczyć na poparcie od 26 do 30 proc.

NRW ma blisko 18 mln mieszkańców; wypracowuje ponad jedną piątą produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec.

Wynik wyborów w NRW miał w przeszłości nierzadko istotny wpływ na układ sił w wyborach do Bundestagu. Porażka SPD w 2005 roku w Nadrenii była wstępem do utraty przez socjaldemokratów władzy w całym kraju na rzecz Angeli Merkel. (PAP)