Wcześniej prokuratorzy poinformowali, że w przypadku dwóch kontrolerów Pawła P. i Wiktora R. wydano postanowienia o przedstawienia zarzutów dotyczących umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym (wcześniej postanowienia dotyczyły umyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy oraz nieumyślnego sprowadzenia katastrofy - PAP).

Z kolei Nikołajowi K. (według publikowanych wcześniej stenogramów rozmów z wieży kontrolnej i informacji medialnych zastępcy dowódcy bazy w Twerze, który był obecny 10 kwietnia na wieży w Smoleńsku - PAP) - prokuratorzy chcą postawić zarzut pomocnictwa do sprowadzenia katastrofy.

"W toku prac zespołu uzyskano nową opinię z zakresu fonoskopii dotyczącą odczytania treści rozmów właśnie z rejestratora rejestrującego wypowiedzi osób pracujących na wieży kontroli lotów. Doprowadziło to do wydania postanowień o zmianie postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Pawła P. i Wiktora R. i postanowienia o przedstawienia zarzutu Nikołajowi K." - powiedział prokurator.

Dodał, że prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej o pomoc prawną w zakresie "przedstawienie podejrzanym zarzutów oraz przesłuchanie ich w takim charakterze". "Wnioskowaliśmy również o to, by te czynności odbyły się z udziałem polskich prokuratorów członków zespołu śledczego. Czekamy na reakcję strony rosyjskiej" - dodał. (PAP)