„Rada Dyrektorów MFW podjęła decyzję o wydzieleniu Ukrainie 1 miliarda dolarów. Jest to kolejne uznanie dla ukraińskich reform” – napisał Poroszenko na Facebooku.

Decyzja o przekazaniu władzom w Kijowie trzeciej transzy pomocy spodziewana była w marcu, jednak Fundusz odłożył ją, oczekując na ocenę następstw blokady handlowej zajętego przez prorosyjskich separatystów Donbasu.

Ważnym czynnikiem była także decyzja separatystów o nacjonalizacji znajdujących się na kontrolowanych przez nich obszarach przedsiębiorstw, które płaciły podatki ukraińskiemu fiskusowi, a także decyzja Rosji o uznaniu dokumentów, w tym paszportów, wydawanych przez samozwańcze władze separatystycznych republik.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW łączne wsparcie w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych części pomocy. Dotychczas Kijów otrzymał trzy transze o łącznej wartości 7,62 mld dolarów.

W zamian za wsparcie finansowe MFW Ukraina zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do stabilizacji sytuacji gospodarczej oraz przeprowadzenia reform strukturalnych.