Provident: Wydatki wielkanocne wzrosną tylko u 16% PolakówWarszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - Koszty urządzenia Świąt Wielkanocnych w większości polskich domów będą w tym roku takie same, jak w roku ubiegłym. Tylko 16% Polaków zakłada zwiększenie wydatków na ten cel, poinformował Provident, powołując się na swoje badanie.

"Wysokość środków przeznaczonych na organizacje świąt rośnie wraz ze wzrostem dochodów - w grupie osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł kwota przeznaczona na święta wynosi 509 zł, podczas gdy wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł zaledwie 349 zł. Co ciekawe, nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią. We wszystkich kategoriach wielkości miejscowości zamieszkania średnia deklarowana kwota na organizacje świąt oscyluje wokół 400 zł" - powiedział dyrektor departamentu Customer Intelligence Mariusz Pawłowski, cytowany w komunikacie.

"Najwyższe [wydatki] są wśród rodzin czteroosobowych, gdzie kwota wydatków sięga średnio 511 zł. Wyjątkiem są rodziny liczące pięć osób i więcej, w tej grupie respondentów przeciętne wydatki wielkanocne spadają do 464 zł. W tej grupie bieżące koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki na organizacje świąt" - dodał Pawłowski.

Provident zwrócił uwagę, że to właśnie największe gospodarstwa domowe najbardziej odczuwają poprawę sytuacji materialnej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Aż 40% respondentów z rodzin liczących minimum 5 osób deklaruje, że ich sytuacja w ciągu roku poprawiła się, 55% ocenia, że pozostała ona bez zmian, zaś jedynie 2% mówi o pogorszeniu. Na drugim biegunie znajdują się single i osoby samotne – tylko 9% takich osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy odczuło poprawę sytuacji materialnej, czytamy w komunikacie.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 24-26.03.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także - w ramach notowań równoległych - na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą wchodzącą w skład IPF. Firma oferuje pożyczki 2,6 mln klientów w ośmiu krajach europejskich.

(ISBnews)