Sportowa linia nadwozia wzbudzająca zazdrosne spojrzenia innych kierowców i poczucie wolności plus wiatr we włosach - to pierwsze skojarzenia z autami typu coupe lub kabriolet. Niestety, są i inne, mniej atrakcyjne, jak wysoka cena polisy OC. Właściciele właśnie takich pojazdów płacą najwięcej za ubezpieczenie - pisze Przemysław Pepla z mfind.

Rodzaje nadwozia z najniższym OC

Z analizy ponad 700 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind wynika, że najtańsze polisy mają kierowcy aut typu pickup. Średnio, właściciele tych pojazdów płacą za ubezpieczenie OC 520 zł. Nieznacznie drożej, bo o 56 zł, kosztuje średnia polisa dla vanów.

Jeszcze więcej kosztuje jazda kabrioletem. Za polisę OC auta ze składanym dachem trzeba zapłacić średnio 788 zł. Z kolei najgłębiej do kieszeni muszą sięgnąć posiadacze coupe. W ich przypadku średnia cena OC to aż 913 zł.

Ceny OC dla najpopularniejszych rodzajów nadwozia

O ile auta typu coupe, kabriolet czy pickup stanowią niewielki odsetek samochodów poruszających się po naszych drogach, o tyle sedany, hatchbacki i kombi wręcz przeciwnie. Właściciele sedanów i kombi średnio płacą za ubezpieczenie podobne kwoty, ok. 680 zł. Polisy OC dla najpopularniejszych w naszym kraju hatchbacków są nieco tańsze i kosztują 611 zł.

Najpopularniejsze nadwozia w polskich miastach

A jak rozkłada się popularność poszczególnych typów nadwozia w największych polskich miastach. Od morza aż do Tatr i od Świecka do Terespola, najwięcej kalkulacji dotyczyło pojazdów typu hatchback. Szczególnie popularne są one w Kielcach, gdzie aż 54% wszystkich wyliczeń dotyczyło takich aut. Z kolei sedany są najpopularniejsze w Białymstoku (24%), a kombi w Zielonej Górze (36%).

Autor: Przemysław Pepla