Jak poinformował w środę PKN Orlen, zawarta z BOP umowa, dotyczy dostaw do 100 tys. ton propylenu w ciągu roku. Porozumienie, którego roczna wartość szacowana jest na ok. 350 mln zł, zostało podpisane na czas trwania umowy joint venture, na podstawie której od 2002 r. działa BOP, gdzie 50 proc. udziałów posiada płocki koncern.

"Już teraz zapewniliśmy sprzedaż wolumenu budowanej instalacji metatezy, by zabezpieczyć pełne wykorzystanie jej przyszłych mocy wytwórczych. W konsekwencji Basell Orlen Polyolefins będzie mógł zaplanować intensyfikację swojej produkcji w zakresie polipropylenu" - oświadczył cytowany w komunikacie PKN Orlen członek zarządu tej spółki ds. energetyki Piotr Chełmiński, zarazem przewodniczący rady nadzorczej BOP.

Jak dodał Chełmiński, "podpisany kontrakt jest elementem strategii PKN Orlen w zakresie rozwoju petrochemii i wykorzystaniem synergii z BOP".

Wcześniej PKN Orlen informował, że budowana obecnie w zakładzie głównym tej spółki w Płocku instalacja metatezy zwiększy tam zdolności produkcyjne propylenu o jakości polimerowej z obecnych 450 tys. do 550 tys. ton rocznie. Koszt inwestycji, która prowadzona jest w oparciu o licencję zakupioną od Lummus Technology Inc. z grupy CB&I (USA), to ok. 400 mln zł.

Kontrakt na projektowanie i wykonanie instalacji metatezy płocki koncern zawarł w sierpniu 2016 r. z Elektrobudową. Spółka informowała wtedy, że "podpisanie umowy z generalnym wykonawcą oznacza start realizacji jednego z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii grupy Orlen, którego głównym założeniem jest wzmocnienie efektywności segmentu downstream", czyli obejmującego rafinerię, petrochemię i energetykę.

Propylen w normalnych warunkach jest bezbarwnym, nierozpuszczalnym w wodzie gazem palnym, cięższym od powietrza. Dzięki chemicznej reakcji metatezy można otrzymać wysokiej jakości propylen polimerowy, służący m.in. do wytwarzania polipropylenu wykorzystywanego w produkcji np. artykułów gospodarstwa domowego, pojemników i izolacji z tworzyw sztucznych.

BOP sp. z o.o. jest spółką joint venture, w której oprócz PKN Orlen, połowę udziałów posiada Basell Europe Holdings. Zakład produkcyjny spółki, gdzie wytwarzane są poliolefiny: polipropylen i polietylen, znajduje się w sąsiedztwie zakładu głównego płockiego koncernu. W 2005 r. BOP uruchomił tam dwie instalacje: do produkcji polipropylenu Spheripol o wydajności 400 tys. ton rocznie oraz polietylenu wysokiej gęstości Hostalen o zdolności produkcyjnej 320 tys. ton w ciągu roku.

PKN Orlen informował wcześniej, iż na ten rok planuje nakłady inwestycyjne w swej grupie kapitałowej na rekordowym poziomie 5,5 mld zł, z czego 3,3 mld zł zamierza przeznaczyć na rozwój, w tym 2,1 mld zł na segment downstream. Ogłaszając w grudniu 2016 r. strategię rozwoju na lata 2017-21 płocki koncern zapowiedział, że priorytetem będzie wzmacnianie jego pozycji rynkowej, wykorzystywanie rosnącej roli petrochemii, a także kontynuowanie projektów w segmencie wydobycia oraz podejmowanie inicjatyw związanych z innowacjami. (PAP)