ikona lupy />
Wpłatomat Idea Bank. Fot. Materiały prasowe / Media

W marcu klienci Idea Banku wpłacili za ich pośrednictwem 51,5 mln zł, o niemal dwie piąte więcej niż miesiąc wcześniej i ponad cztery razy więcej niż rok wcześniej. Według banku, na mobilne wpłatomaty przypada ok. jednej piątej dokonywanych tam wpłat gotówkowych.

– Rekordowy wynik udało się osiągnąć dzięki wzrostowi liczby klientów korzystających z opcji tzw. stałego zlecenia, klientów sieciowych, mających kilka sklepów, restauracji czy punktów usługowych oraz zmian w aplikacji mobilnej – podkreśla Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku, i twórca sieci „autowpłatomatów”. Aplikacja mobilna jest jednym ze sposobów zamawiania mobilnego wpłatomatu, umożliwia ona złożenie zarówno zlecenia jednorazowego, jak też zamówienia samochodu z góry na określone dni i godziny.
Do branż, które korzystają z wpłatomatów w samochodach najczęściej, należą firmy budowlane, kioski, komisy samochodowe, restauracje czy przedsiębiorcy zajmujący się „biznesami zimowymi” (sprzedawcy choinek czy fajerwerków).

ikona lupy />
Ruchomy bankomat Idea Banku. Fot. materiały prasowe / Media
Reklama

To rozwiązanie jest jednak wygodne nie tylko dla klientów, ale i dla banku. Średnia wpłata wynosi obecnie 7,8 tys. zł, ponad 3,5-krotnie więcej niż w przypadku w zwykłym wpłatomacie. A przedsiębiorcy korzystający z mobilnych wpłatomatów mają na rachunkach średnio trzy razy więcej pieniędzy niż pozostali. Dla banku oznacza to więcej środków, które można przeznaczyć na akcję kredytową.

– Jeszcze w tym półroczu planujemy uruchomić 18 kolejnych pojazdów wyposażonych w bankomaty-wpłatomaty, niektóre także we wrzutnie, a pierwszy z nich wyjedzie na ulice już w tym miesiącu – zapowiada Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku – Pojazdy dołączą do tych już obecnych m.in. w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie oraz Białymstoku – dodaje.

Idea Bank jest jednym z najmniejszych banków, których akcje są notowane na warszawskiej giełdzie. Mimo to jego pomysł mobilnych wpłatomatów zrobił pewną karierę na świecie. W 2015 r. w konkursie BAI Finacle Global Banking Innovation Awards został uznany za największą innowację w dziedzinie płatności na świecie, a w Efma Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards określono go mianem najbardziej przełomowej innowacji.

– Mieliśmy już delegacje z kilkudziesięciu banków, które interesowały się naszym projektem. Przyjeżdżali przedstawiciele instytucji finansowych z takich krajów, jak Japonia, RPA czy Mauritius – mówi Katarzyna Siwek, rzeczniczka Idea Banku. Wśród zainteresowanych był też jeden z największych banków z USA. Jak dotąd polski bank nie sprzedał jednak licencji na korzystanie z mobilnych wpłatomatów.