O godz. 12.54 kurs EUR/CZK spada o 0,2 proc. do 26,96.

"CNB zdecydował porzucić stosowanie kursu walutowego jako dodatkowego instrumentu luzującego otoczenie monetarne. Tym samym, CNB powrócił do konwencjonalnego reżimu monetarnego, w którym stopy procentowe stanowią główny instrument" - napisano w komunikacie do decyzji.

"Kurs wymiany korony może teraz poruszać się w każdym kierunku, w zależności od popytu i podaży. Jednocześnie, CNB jest gotowy do użycia instrumentów w celu zminimalizowana potencjalnie nadmiernych fluktuacji kursu (korony - PAP)" - dodano.

Decyzja jest zgodna z wcześniejszą komunikacją CNB, którego przedstawiciele wielokrotnie podkreślali, iż nie zamierzają z wyprzedzeniem informować o dokładnej dacie rezygnacji z obrony kursu korony.

O godz. 14.15 odbędzie się konferencja prasowa CNB.

Narodowy Bank Czeski w listopadzie 2013 roku wprowadził dolne ograniczenie dla kursu EUR/CZK na poziomie 27 w celu poluzowania polityki monetarnej i uniknięcia deflacji. CNB podjął wówczas zobowiązanie do "interwencji na rynku FX w celu osłabienia korony, gdy będzie to konieczne, tak by utrzymać kurs wymiany CZK w pobliżu 27 do euro". W przypadku osłabienia korony powyżej tego poziomu, bank pozostawił kształtowanie się kursu EUR/CZK siłom rynkowym.

>>> Czytaj też: Polski pracownik prawie trzy razy tańszy niż ten ze strefy euro. Eurostat podał najnowsze dane