Poinformowała o tym w poniedziałek stacja ABC News, powołując się na przedstawicieli administracji, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

Według tych źródeł Kongres spodziewa się otrzymania w najbliższych tygodniach formalnego powiadomienia dotyczącego transakcji. Po otrzymaniu przez Kongres oficjalnego powiadomienia o kontrakcie ustawodawcy mają 30 dni na ewentualne weto. Administracja prezydenta Baracka Obamy planowała podpisanie kontraktu na sprzedaż tych samolotów pod koniec swojego urzędowania, ale nie doszło do tego.

Podczas gdy Rada Bezpieczeństwa Narodowego jeszcze pracuje nad umową, prezydent Trump już wcześniej dał do zrozumienia, że zaaprobuje sprzedaż samolotów do Nigerii. Spodziewane jest także popisanie innych kontraktów militarnych, które do tej pory były w trakcie weryfikacji. Nigeria starała się o ten zakup od 2015 roku.

W ostatnich latach nigeryjskie lotnictwo było trzy razy oskarżane o bombardowanie celów cywilnych. W styczniu br. samolot wielokrotnie zbombardował obóz na granicy z Kamerunem, gdzie przebywali cywile, którzy uciekli przed Boko Haram. Zginęło - według różnych źródeł - od 100 do 236 cywilów i pracowników humanitarnych.

W raporcie z 2016 roku przygotowanym przez Departament Stanu czytamy, że rząd Nigerii podjął stosowne kroki, by znaleźć i skazać odpowiedzialnych za te zbrodnie.

Amnesty International oskarżyła Nigerię o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, wskazując na zabicie około 8 tys. osób, które były podejrzewane o przynależność do organizacji terrorystycznej Boko Haram.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari obiecał przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie, ale do tej pory nikt nie został jednak pociągnięty do odpowiedzialności.

Sprzedaż samolotów A-29 wpłynęłaby pozytywnie na relacje USA z liczącą 170 mln mieszkańców Nigerią, która jest największym rynkiem w Afryce i wielkim producentem ropy.

Prezydent Trump podczas swojej pierwszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Buharim zapewnił go o poparciu USA dla Nigerii w walce z terroryzmem i gotowości pomocy w dozbrojeniu.

Brazylijskie samoloty Embraer A-29 Super Tucano, które USA chcą sprzedać Nigerii, są montowane na Florydzie i wykorzystuje się w nich części amerykańskie. Są więc objęte przepisami USA dotyczącymi eksportu.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)