Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,11 proc. do 20.634,36 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,14 proc. i wyniósł 2.353,78 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,24 proc. i wyniósł 5.866,77 pkt.

Ponad 4 proc. traciły notowania linii lotniczych United Continental. Od niedzieli w internecie krąży nagranie pokazujące brutalne usunięcie z pokładu samolotu United mężczyzny, który nie chciał opuścić swojego fotela. Mężczyzna nie zachowywał się agresywnie. United sprzedało na ten lot więcej biletów niż wynosiła liczba miejsc w samolocie, a mężczyznę wytypowano arbitralnie. Inwestorzy negatywnie odebrali również komunikację na temat incydentu ze strony spółki, która początkowo nie poczuwała się do winy.

Na giełdach rozpoczyna się sezon publikacji wyników kwartalnych.

Dobre informacje dla inwestorów ma LVMH. Producent wyrobów luksusowych wypracował 13-proc. wzrost przychodów organicznych rdr w I kw. vs konsensus 8 proc. Walory LVMH drożały we wtorek niemal o 3 proc., a wycena spółki wzrosła do najwyższych w historii poziomów.

Najmocniej od 16 lat traciły walory Dialog Semiconductors. Jeden z analityków zajmujących się producentem półprzewodników napisał we wtorkowej nocie, iż Apple, którego dostawcą jest Dialog, pracuje nad rozwojem własnych chipów i w przyszłości może kupować mniejszą ilość produktów od brytyjskiej spółki. Akcje Dialog taniały nawet 35 proc., a po południu znajdują się ok. 16 proc. pod kreską.

W USA w czwartek pierwsze duże spółki podadzą swoje wyniki za I kw. Sezon publikacji raportów rozpoczną banki JPMorgan Chase, Citigroup i Wells Fargo.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się w I kw. wzrostu zysków spółek notowanych w indeksie S&P 500 o 9,5 proc. rdr, po wzroście w IV kw. 2016 r. o 5,6 proc. Największy wzrost zanotować ma sektor IT i finansowy (16,3 proc. i 14,9 proc. rdr), a najniższy spółki przemysłowe (-8,1 proc.).

W przedświątecznym, 4-dniowym tygodniu (w piątek nie pracuje giełda w USA i większość europejskich) światowe rynki znajdują się pod wpływem wydarzeń geopolitycznych.

Na fali globalnego odwrotu od ryzyka zyskuje złoto i inne bezpieczne aktywa. Uncja kruszcu drożeje o 1,2 proc. do 1.269 USD i jest najwyższa od połowy listopada.

Na rynku walutowym osłabiał się dolar. Kurs EUR/USD wzrósł od porannego minimum o 0,4 proc. do 1,062. Kurs USD/JPY spada o 1 proc. i po raz pierwszy od połowy listopada zszedł we wtorek po południu poniżej 110.

Uwagę rynków przykuwają również spekulacje o perspektywie przygotowania i kształcie reformy podatkowej w USA.

W poniedziałek rzecznik Białego Domu zasugerował, że do sierpnia Kongres może nie zdążyć z uchwaleniem długo wyczekiwanej ustawy, kładąc nacisk na konieczność dokładnego przygotowania jej treści. Zaznaczył, że Biały Dom jest na wczesnym etapie prac nad projektem. (PAP)