Wyniki finansowe Daimlera za I kwartał 2017 r. okazały się lepsze od oczekiwań - zysk koncernu motoryzacyjnego wzrósł niemal dwukrotnie.

EBIT wzrósł do 4 mld euro z 2,15 mld euro w I kw. 2016 - podała firma ze Stuttgartu we wstępnych danych.

Imponujące były dane dotyczące aut Mercedes i vanów. Zysk działu produkującego auta Mercedes-Benz wzrósł w I kw. o 60 procent wobec I kw. 2016 i wyniósł 2,24 mld euro. Producent sprzedał tych aut o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Akcje Daimlera zyskują w reakcji na to 1,9 proc.

Puma rośnie o 2,9 proc. po przedstawieniu swoich prognoz zysku na 2017 r. Puma szacuje, że zysk operacyjny tej firmy powinien w tym roku osiągnąć poziom 185-200 mln euro, a sprzedaż wzrośnie o co najmniej 10 proc.

We wcześniejszej prognozie Puma stawiała w tym roku na zysk w granicach 170-190 mln euro.

W środę zyskują też firmy naftowe po dalszym wzroście cen ropy naftowej.

Globalnych rynków nie opuszczają jednak obawy o geopolitykę, a inwestorzy wolą unikać ryzykownych aktywów i częściej wybierają złoto.

Gracze rynkowi z niepokojem śledzą rozwój sytuacji po ostrzelaniu w ubiegłym tygodniu przez amerykańskie okręty pociskami manewrującymi Tomahawk syryjskiej bazy lotniczej Al-Szajrat.

Była to reakcja na atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, w wyniku którego zginęło co najmniej 86 osób. O atak ten oskarżany jest reżim prezydenta Baszara el-Asada.

W środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma odbyć się głosowanie nad projektem rezolucji przygotowanej przez Wielką Brytanię, USA i Francję w sprawie śledztwa dotyczącego ataku chemicznego na syryjską Chan Szajchun.

JEST JESZCZE JEDEN ZAPALNY PUNKT:

We wtorek prezydent Trump po raz kolejny ostrzegł komunistyczny reżim Korei Północnej. "Korea Północna szuka kłopotów. Jeśli Chiny postanowią pomóc, byłoby świetnie. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich! USA" - napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do rozwijania przez Pjongjang programu zbrojeń nuklearnych i programu rakietowego.

Prezydent USA obwieścił we wtorek, że chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi, z którym spotkał się w zeszłym tygodniu, "postawił ultimatum: rozwiąż kryzys północnokoreański, a dostaniesz lepszą umowę handlową z USA".

Na Twitterze Trump napisał: "Wyjaśniłem prezydentowi Chin, że umowa handlowa z USA będzie dla nich o wiele lepsza, jeśli rozwiążą problem północnokoreański!"

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał tymczasem w środę w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA do rozwiązania środkami pokojowymi kryzysu wokół programu nuklearnego Korei Północnej - poinformowała chińska telewizja państwa CCTV.

Podczas rozmowy "Xi Jinping podkreślił, że Chiny (...) nalegają na rozwiązanie problemu na drodze pokojowej" - podała CCTV na swej stronie internetowej.

Chiński prezydent nalegał na utrzymanie pokoju i stabilizacji na Półwyspie Koreańskim. Wyraził gotowość "podtrzymania komunikacji i koordynacji" ze Stanami Zjednoczonymi w tej kwestii - informuje CCTV.

Rynki z uwagą obserwują też relacje USA-Rosja. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotka się w środę z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Sytuacja w Syrii po ataku rakietowym USA na bazę wojsk rządowych to główna kwestia, jaka pojawi się na środowych rozmowach Tillersona w Moskwie; zarówno władze Rosji jak i komentatorzy formułują wobec rozmów bardzo ostrożne oczekiwania.

Kreml dotąd wskazywał, że spotkania z Tillersonem "nie ma na razie" w grafiku Putina. Źródła cytowane przez prasę i eksperci oceniają jednak, że do takiego spotkania dojdzie i przypominają, że jako szef koncernu ExxonMobil Tillerson w przeszłości był przyjmowany przez rosyjskiego prezydenta.

MELENCHON DUŻO ZYSKAŁ:

We Francji kandydat skrajnej lewicy w wyborach prezydenckich Jean-Luc Melenchon uzyskał w najnowszym sondażu Ifop 19-procentowe poparcie, wyprzedzając kandydata centroprawicy Francois Fillona o 0,5 punktu procentowego. W porównaniu z marcem Melenchonowi przybyło 7 pkt proc. poparcia.

Aż 32 proc. badanych deklaruje, że nie pójdzie głosować w pierwszej turze 23 kwietnia.

Na kilkanaście dni przed głosowaniem niezmiennie na pierwszym miejscu plasuje się szefowa skrajnie prawicowego, antyimigranckiego i antyunijnego Frontu Narodowego Marine Le Pen z 24-procentowym poparciem, a na drugim kandydat niezależny, centrysta i były minister gospodarki w socjalistycznym rządzie Emmanuel Macron, na którego chce zagłosować 23 proc. wyborców. Oboje utracili po 2,5 pkt proc.

Do drugiej tury wyborów zaplanowanej na 7 maja przejdą dwaj kandydaci, którzy w pierwszej rundzie uzyskają najlepsze wyniki.

W ŚRODĘ ISTOTNE DLA RYNKÓW:

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde omówi w Brukseli globalne perspektywy gospodarcze.

O 16.00 zaś prezes Fed z Dallas Robert Kaplan wystąpi podczas Cornerstone Credit Union League Annual Meeting.

Na giełdach paliw drożeje ropa naftowa - w USA surowiec zyskuje 0,2 proc., po tym gdy w ciągu poprzednich 6 sesji ropa zdrożała ponad 6 procent. Na rynku jest optymizm i oczekiwania, że Arabia Saudyjska poprze przedłużenie porozumienia o cięciu dostaw ropy na II połowę 2017 roku.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,50 USD.

Miedź tanieje na LME w Londynie o 0,7 proc. do 5.728,50 USD za tonę.

Złoto drożeje teraz o 0,1 proc. do 1.276,10 USD za uncję, po wzroście notowań we wtorek o 1,6 proc. - do najwyższego poziomu od 9 listopada 2016.

Kurs euro rośnie o 0,1 proc. do 1,0616 USD.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.35

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3496,42 0,76 0,69 2,35
DAX Niemcy 12235,93 0,80 0,15 2,28
FTSE 100 W.Brytania 7398,62 0,45 0,91 0,76
CAC 40 Francja 5141,71 0,78 0,98 2,97
IBEX 35 Hiszpania 10479,80 0,61 0,74 4,73
FTSE MIB Włochy 20275,49 0,83 0,11 3,14

(PAP Biznes)

>>> Polecamy: Kapitał z zagranicy płynie do Polski. Szykuje się rekordowy rok