Umowa będzie podpisana w poniedziałek 24 kwietnia w obecności m.in. przedstawicieli polskiego rządu podczas prestiżowych targów przemysłowych Hannover Messe 2017, na których - pośród innych polskich firm - pokażą się również firmy z Klastra Obróbki Metali - powiedział dziennikarzom Janusz Poulakowski, dyrektor biura tego klastra. Targi odbędą się od 24 do 28 kwietnia.

Poulakowski dodał, że Polska jest w tym roku oficjalnym krajem partnerskim hannowerskich targów, a Niemcy to ważny partner gospodarczy Polski. "Eksport Polski do Niemiec jest dziesięciokrotnie wyższy niż do Stanów Zjednoczonych (...) Od kraju, który był zapleczem taniej siły roboczej, był krajem kupującym tylko niemieckie technologie, obecnie mamy (Polska -PAP) przewagę w eksporcie do Niemiec" - powiedział Poulakowski. Dodał, że cieszy to tym bardziej, że połowę eksportu stanowią technologie.

Branże metalowa i maszynowa (np. maszyn rolniczych) jest jedną z kluczowych w strategii rozwoju województwa podlaskiego, dlatego wyjazd wspierają samorządowe władze województwa podlaskiego. Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski powiedział, że każdy sukces podlaskich firm jest dla władz regionu bardzo ważny, bo świadczy o aktywności ludzi i ich umiejętnościach, a to wpływa na rozwój regionu, miejsca pracy. Dodał, że samorząd wspiera współpracę firm w ramach klastrów, bo to dodatkowo wzmacnia sukcesy firm i rozwój województwa.

Współpracę z klastrem z Brandenburgii Klaster Obróbki Metali zainicjował pół roku temu. Klastry oceniły wspólnie, że interesuje je m.in. współpraca w kształceniu kadr inżynierów i technologów, kształcenie zawodowe czy realizacja nowych rozwiązań technologicznych - powiedział Poulakowski. Po podpisaniu umowy odbędą się również rozmowy biznesowe.

Reklama

W Hanowerze pokażą się m.in firmy: Promotech, Promotech KM, Nota, APS, Alnea Soldering, Poltra, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Roztocze i Jazon. Wyjazd na targi współfinansują samorządy z województw Polski wschodniej w ramach środków, które przekazują na prowadzony przez nie wspólnie Dom Polski Wschodniej w Brukseli.

Promotech eksportuje 90 proc. swojej produkcji. Firma wytwarza zaawansowane technologicznie różne urządzenia i systemy dla przemysłu. Produkty trafiają do ponad 80 krajów na świecie. "Rynek niemiecki był zawsze dla nas bardzo istotnym rynkiem" - powiedział prezes firmy Promotech Marek Siergiej. Dodał, że firma sprzedaje tam produkty pod własną marką, pod markami dealerów firmy oraz w kooperacji.

Promotech sprzedaje m.in. w Niemczech urządzenia do automatycznego wytwarzania otworów w wieżach siłowni wiatrowych, które firma robi jako jedyna na świecie. Niemcy kupują też m.in. wiertarki na podstawie elektromagnetycznej, wózki spawalnicze. "Przeszliśmy już etap prostej kooperacji, bycia podwykonawcą, a teraz staramy się bardziej prezentować się jako producent i oferent gotowych, kompleksowych rozwiązań z zakresu najnowszych technologii" - dodał Siergiej.

Klaster Obróbki Metali ma obecnie status Krajowego Klastra Kluczowego. Działa od 2006 r. Skupia ok. stu różnych podmiotów i instytucji, m.in. 71 firm z branży metalowej.

Koordynator Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz powiedział, że firmy z tego klastra w 2017 i 2018 r. pokażą się na kilkudziesięciu różnych prezentacjach w Europie. Firmy prezentują się wspólnie, a nie pojedynczo, co - jak mówił - doceniają i czego oczekują partnerzy z innych krajów europejskich. (PAP)