Famur: Model integracji z Kopeksem będzie gotowy w ciągu najbliższych tygodniWarszawa, 24.04.2017 (ISBnews) - Model integracji Famuru i Kopeksu powinien być ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni, a zakończenie procesu integracji planowane jest na przełomie 2017 i 2018 r. poinformował ISBnews prezes Famuru Mirosław Bendzera.

"Jesteśmy w finalnej fazie pracy nad modelem integracji spółek i na przestrzeni najbliższych tygodni będziemy mogli poinformować rynek o jego ostatecznym kształcie" – powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że celem jest jak najszybsze przeprowadzenie procesu integracji.

"Będziemy starać się zakończyć proces do końca roku, ewentualnie na początku roku 2018" – powiedział prezes.

Proces ten będzie uwzględniał zobowiązania zapisane w umowie restrukturyzacyjnej jaką zawarł Kopex, TDJ oraz instytucje finansowe, m.in. zbycie niektórych aktywów, restrukturyzację długu, ale również kwestie związane z integracją operacyjną. Celem jest jak najszybsze osiągnięcie oczekiwanych przez nas efektów synergii i dopasowanie struktury do działania w obecnych realiach rynkowych, podkreślił Bendzera.

Przypomniał także, że w ostatnich tygodniach Kopex spłacił ponad 140 mln z długu zabezpieczonego na aktywach związanych z produkcją maszyn i urządzeń, co powinno umożliwić przyspieszenie prac nad modelem integracji.

Famur w najbliższych miesiącach chce skupić się właśnie na integracji z Kopeksem, a jednocześnie stale monitoruje rynek pod kątem ewentualnych innych akwizycji.

"Cały czas obserwujemy to, co się dzieje na rynku. Nie wykluczamy, że jeśli pojawią się jakieś ciekawe projekty – czy to na rynku krajowym, czy zagranicznym – to będziemy je analizować" – powiedział prezes.

W połowie grudnia 2016 r. właściciel TDJ - większościowego akcjonariusza obu spółek - Tomasz Domogała informował ISBnews, że TDJ chce opracować optymalny model integracji Famuru i Kopeksu oraz plan dalszego funkcjonowania nowego podmiotu w I kw. 2017 r., a celem grupy jest, by do końca 2017 roku doszło do faktycznego połączenia potencjałów obu firm.

Na początku grudnia 2016 r. TDJ sfinalizował umowę inwestycyjną z Krzysztofem Jędrzejewskim, na podstawie której przejął pośrednią kontrolę nad Kopeksem.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)