Polska, która wytwarza ponad 80 proc. energii elektrycznej z węgla, może wykorzystać kwestię budowy elektrowni atomowej jako kartę przetargową w kluczowych rozmowach z UE w sprawie planowanych regulacji klimatycznych w ramach tak zwanego pakietu zimowego.

Największa gospodarka w regionie ma też największe złoża węgla w Unii Europejskiej.

Czyste źródło energii zmniejszyłoby całkowitą emisję pyłów do atmosfery i pomogłoby przekonać UE, aby Polska mogła dłużej używać bloków węglowych.

Polska, największy odbiorca netto funduszy unijnych, uważa że węgiel jest najtańszym paliwem i zbyt szybkie jego ograniczenie w gospodarce może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Proces zamykania elektrowni węglowych w sąsiednich Niemczech był długotrwały. Przejście na energię odnawialną nie było szokiem dla tamtejszej gospodarki.

Zgodnie z proponowanymi przepisami unijnymi Polska nie mogłaby budować nowych elektrowni węglowych, co skutecznie zablokowałoby dalszy rozwój energetyki opartej na węglu. Elektrownia jądrowa, która może kosztować nawet 6,2 mld dolarów, może być argumentem Polski w rozmowach klimatycznych z UE – uważa Grzegorz Tobiszewski, wiceminister energetyki.

- Nie możemy liczyć tylko na UE. Musimy przygotować własną propozycję. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko węgiel kamienny i brunatny, to UE nas zniszczy. Musimy być pragmatyczni i skuteczni – dodał wiceminister.

Decyzja w sprawie elektrowni jądrowej powinna zapaść do końca czerwca, kiedy resort znajdzie sposób finansowania – uważa Piotr Naimski, wiceminister energetyki.

Próba podjęcia projektu budowy elektrowni jądrowej była już podejmowana za poprzedniego rządu. Prawo i Sprawiedliwość ponownie chce poruszyć temat, który nie wyszedł nawet z etapu wstępnego projektu. Koszt budowy byłby dwukrotnie wyższy niż budowa elektrowni węglowej o podobnej mocy i rząd musiałby się liczyć z oporem silnego lobby górniczego w Polsce.

Ministerstwo energetyki oszacowało koszt budowy na 24 mld złotych. Pierwotna kwota była wyższa i wynosiła 35 mld złotych. Takie fundusze pozwoliłyby na budowę morskich elektrowni wiatrowych o podobnej mocy. Budowa elektrowni atomowej potrwa około 10 lat.

Koszt budowy nowej elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii, którą ma przeprowadzić Electricite de France, jest szacowany na 23 mld dolarów.