Efektem porozumienia będą analizy dotyczące rozwoju innowacyjnych sektorów przemysłu, co pozwoli na przygotowanie kompleksowych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju w Polsce nowoczesnego sektora wytwórczego z uwzględnieniem polskich startupów i z wykorzystaniem polskiej myśli naukowej.

Umowę o współpracy podpisano w obecności wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego, podczas największych międzynarodowych targów przemysłowych na świecie - Hannover Messe.

„Podpisywanie z wielkimi międzynarodowymi firmami umów o wzajemnych zobowiązaniach o inwestowaniu w badania i rozwój, w implementacje w Polsce, daje nam duże możliwości ekspansji na cały świat” - powiedział Centrum Prasowemu PAP wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jako Polska „chcemy być maszyną w wielkiej, międzynarodowej rodzinie firm i w globalnej gospodarce”. Według niego poprzez umowy podpisywane w Hanowerze stajemy się „producentem, wytwórcą, ale również współtwórcą bardzo ciekawych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych”.

Prezes Siemens Polska Peter Baudrexl ocenił, że podpisanie porozumienia z Ministerstwem Rozwoju jest bardzo ważnym wydarzeniem dla jego firmy. „Myślę, że jest to również ważny dzień dla naszych polskich klientów, ponieważ dzisiaj zdecydowaliśmy się zostać głównym strategicznym partnerem wsparcia dla rozwoju przemysłu 4.0 w Polsce” - podkreślił. Przypomniał też, że Siemens jest od wielu lat partnerem Polski, a umowa zobowiązująca do wspierania rozwoju przemysłu 4.0 w Polsce jest kolejnym krokiem w tej współpracy.

Peter Baudrexl zaznaczył, że „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest zbieżna ze strategią stosowaną w Siemensie. „Ekologia i zasada zrównoważenia rozwoju są bardzo ważne dla naszych firm i to, co chcemy pokazać w tym porozumieniu, to długoterminowe zobowiązanie do wsparcia właśnie tego obszaru” - powiedział. Kolejny etap współpracy Siemensa z Polską będzie dotyczył m.in. rozwoju nowoczesnej produkcji, nowoczesnego transportu miejskiego, elektromobilności czy efektywności energetycznej w budownictwie.

Prezes Siemens Polska zapewnił, że koncern zamierza dzielić się z polskimi partnerami „całą swoją wiedzą i umiejętnościami”, które zaprezentował podczas targów „Hannover Messe 2017”. „Prezentujemy szeroki asortyment rozwiązań, od technologii druku 3D przez usługi i aplikacje oparte na chmurze, po najnowsze trendy w obszarze usług cyfrowych, więc możemy zaoferować naprawdę dużo” - powiedział Peter Baudrexl.

Siemens od 26 lat wprowadza w Polsce swoje rozwiązania, m.in. w opiece zdrowotnej, przemyśle, infrastrukturze i energetyce. Realizuje to na poziomie dużych firm, ale również na poziomie średnich i małych przedsiębiorstw. Jest również mocno zaangażowany w działalność nowych, nowoczesnych firm i startupów w Polsce.

„Czwarta rewolucja przemysłowa to jest zupełnie nowa era w przemyśle, to jest połączenie Internetu z przemysłem maszynowym, prawdziwymi maszynami; a być może za kilka lat nie tylko wytwarzanie, ale i decyzje będą wspierane przez systemy komputerowe” - wyjaśnił ideę przemysłu 4.0 Tomasz Haiduk, członek Zarządu Siemens Polska i dyrektor branż przemysłowych. Jednymi z najciekawszych branż dla Siemens Polska są według niego przemysł maszynowy oraz szeroko rozumiany sektor automotive (produkcja i transport jako system naczyń połączonych - przyp. CP PAP), czyli - jak wyjaśnił - „tam, gdzie procesy wytwórcze mogą byś sterowane komputerowo, oraz tam, gdzie projektowanie może przenieść się do sfery świata wirtualnego”.

Tomasz Haiduk pytany o przygotowanie polskich firm do wdrażania przemysłu 4.0 powołał się na badania przeprowadzone przez Siemens Polska i agencję Millward Brown w 2016 roku. Wynika z nich, że „bariera ludzka” jest największą przeszkodą. „Polskie firmy są chętne, są gotowe i przygotowane na taki transfer technologii, natomiast największym problemem jest - wbrew pozorom - brak wykwalifikowanych kadr” - wyjaśnił.

Jednocześnie podkreślił, że strategia 4.0 jest „osią działania i całego biznesu” Siemensa, który jest „koncernem technologicznym, ukierunkowanym na nowoczesność i innowacje”.

Spośród wielu nowości prezentowanych przez koncern podczas „Hannover Messe 2017” Tomasz Haiduk zwrócił uwagę na tzw. MindSphere, czyli praktyczne zastosowanie Internetu rzeczy w przemyśle (ang. Internet of Things - IoT - przyp CP PAP). Polega to na tym, że - jak wyjaśnił - „oferujemy naszym klientom, na przykład z sektora przemysłowego, możliwość bezpośredniego podłączenia maszyny do chmury obliczeniowej i bezprzewodowego przesyłania danych dla takich rzeczy, jak Predictive Maintenance”. Predykcyjne utrzymanie ruchu jest strategią utrzymania ruchu, która zakłada optymalne użytkowanie maszyn i urządzeń poprzez wyeliminowanie awarii i planowanie prac utrzymania ruchu na podstawie badania stanu technicznego.

Jednocześnie Tomasz Haiduk zaznaczył, że bezpieczeństwo przesyłania danych jest dla koncernu bardzo ważną kwestią. „Siemens gwarantuje, że te dane w sposób bezpieczny trafia wyłącznie tam, gdzie potrzeba” - zapewnił członek Zarządu Siemens Polska.

Według prezes ds. finansowych w Siemens Polska Dominiki Bettman, podpisanie w Hanowerze umowy z Ministerstwem Rozwoju otwiera wiele nowych możliwości.

„Powstaną nowe możliwości do inwestowania, do współpracy z polskimi firmami, do tworzenia centrów badawczo-rozwojowych, które przyniosą nowe technologie, do tego, aby wspierać i rozwijać startupy, wreszcie do tego, aby polska gospodarka stawała się coraz bardziej nowoczesna, coraz bardziej innowacyjna i konkurencyjna” - powiedziała prezes ds. finansowych Siemens Polska.

Potencjał w polskiej gospodarce jest według niej „ogromny”. Wskazała m.in. na wiedzę i „zasoby ludzkie”, z których Siemens od dawna korzysta, aby „rozwijać nowe technologie, tworzyć ścieżki karier dla młodych ludzi i zwiększać produkt krajowy brutto”.

Dominika Bettman zapewniła, że Siemens Polska jest zainteresowany „zarówno doświadczonymi inżynierami, takimi, którzy zebrali już doświadczenie na realizowanych w Polsce i za granicą projektach, jak i młodymi ludźmi”. Koncern chce pozyskiwać talenty poprzez „tworzenie młodym ludziom takich warunków pracy, aby była przyjemna, dawała im jak najwięcej satysfakcji i możliwości realizacji marzeń”. Służyć ma temu nowa filozofia pracy, która według niej zapewnia „większą elastyczność, otwartość w komunikacji i możliwość pracy z każdego miejsca na świecie”.

Siemens wydaje rocznie 4,7 mld euro na badania i rozwój, również w istniejących już centrach R&D w Polsce, do których stale szuka nowych pracowników i nie ukrywa, że liczy także na kobiety. „W ostatnim czasie zauważyliśmy, że grupą, która bardzo wspiera innowacje w naszej firmie, są kobiety, bowiem nie ma innowacyjności, bez różnorodności” - podkreśliła Dominika Bettman.

Firma zgłasza rocznie 3,5 tysiąca wniosków patentowych i wspiera innowacyjne podejście wśród swoich pracowników. W rezultacie pracownicy Siemensa zgłaszają rocznie prawie 8 tysięcy innowacji, co oznacza, że każdego dnia rodzi się w tej firmie 35 nowych, innowacyjnych idei.

Wśród najważniejszych projektów firmy Siemens w Polsce są obecnie:

- blok gazowo-parowy elektrociepłowni Płock - współpraca z 200 firmami, technologia kogeneracji z wykorzystaniem innowacyjnej turbiny gazowej klasy H;

- blok gazowo-parowy elektrociepłowni w Gorzowie - współpraca z 60 polskimi firmami;

- technologia turbin dla bloku energetycznego elektrowni Jaworzno, modernizacja bloku energetycznego w Ostrołęce, automatyka dla bloków 3,5,6 w Elektrowni Opole;

- 4 przesuwniki fazowe w Mikułowej - technologia umożliwiająca PSE zarządzanie przepływem energii i unikanie tzw. przepływów kołowych na granicy polsko-niemieckiej;

- efektywność energetyczna i oszczędności zużycia energii elektrycznej i cieplnej - w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - zrealizowane inwestycje o wartości ponad 350 milionów złotych, 250 obiektów użyteczności publicznej (żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale);

- pociągi Inspiro dla Metra w Warszawie;

- wielosystemowe lokomotywy Vectron dla PKP Cargo - przewozy międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej;

- budowa fabryki samochodów VW Krafter we Wrześni - innowacyjna automatyka linii produkcyjnych;

- współpraca z uczelniami wyższymi, politechnikami, zwłaszcza z powstającym Narodowym Instytutem Technologicznym, edukacja STEM, edukacja zawodowa.

Siemens Polska zatrudnia 1300 pracowników, współpracuje z 1560 firmami, dostawcami i wykonawcami, a 95 procent z nich to małe i średnie firmy.

Siemens Sp. z o.o. to firma, która w pełni korzysta z doświadczenia i osiągnięć macierzystego koncernu i wprowadza na polski rynek innowacyjne technologie, oferując polskim klientom rozwiązania sprawdzone, przetestowane w licznych aplikacjach na świecie i wciąż udoskonalane.

Targi Hannover Messe (24-28 kwietnia 2017) są najważniejszym i największym na świecie wydarzeniem tego typu dla branży przemysłowej. Targi odwiedza ponad 200 tys. zwiedzających, w tym 70 tys. gości z zagranicy. Swoje oferty przedstawia ponad 6,5 tys. wystawców z kilkudziesięciu krajów. Tegorocznym partnerem targów jest Polska. W roku ubiegłym były to Stany Zjednoczone.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Polska zajmuje 7. miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec (po USA, Francji, Holandii, Chinach, Wielkiej Brytanii i Włoszech).

Materiały wideo dostępne pod adresem: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/96721,,ministerstwo-rozwoju-i-siemens-polska-beda-rozwijac-nowa-ere-w-gospodarce-przemysl-4-0

Materiał powstał we współpracy z Siemens Polska.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP