MRiRW: Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynekWarszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan - w odpowiedzi na sprzeciw polskiego resortu rolnictwa - wycofał decyzję o zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej, podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

"Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej - napisał w liście do komisarza Phila Hogana minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań" - czytamy w komunikacie resortu.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być dziś głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. W odpowiedzi na list ministra, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan wydał wczoraj oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji. W swoim liście minister Krzysztof Jurgiel przedstawił argumenty zwracając szczególną uwagę na kilka aspektów, podał resort.

W związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018.

"Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że podstawowym źródłem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w cukier powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE. W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy" - czytamy dalej.

W dalszej kolejności Jurgiel podkreślił, że produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym, podsumowano.

(ISBnews)