"Według informacji mediów wczesnym rankiem 27 kwietnia samoloty lotnictwa wojskowego Izraela dokonały nalotu na międzynarodowe lotnisko Damaszku. Według doniesień syryjskiej agencji SANA armia syryjska określiła nalot jako agresję Izraela na syryjskie obiekty wojskowe znajdujące się na południowy zachód od lotniska w Damaszku" - powiedziała rzeczniczka.

Izraelski atak, jak pisze agencja Reutera, był wymierzony w transport broni dla sił libańskiego Hezbollahu współdziałających z armią syryjską, dostarczony drogą powietrzną z Iranu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany w czwartek podczas konferencji prasowej o izraelski atak, zwrócił uwagę na konieczność poszanowania suwerenności Syrii.

Pieskow dodał, że wojskowi rosyjscy oraz izraelscy są w stałym kontakcie.

Minister Israel Kac, kierujący izraelskim transportem i wywiadem, oświadczył w wypowiedzi udzielonej z USA izraelskiej rozgłośni wojskowej: "Incydent w Syrii jest całkowicie zgodny z izraelską polityką zapobiegania szmuglowaniu z Iranu przez Syrię zaawansowanych rodzajów broni dla Hezbollahu."

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman powiedział w tym tygodniu podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj "nie pozwoli siłom irańskim i Hezbollahowi na zajmowanie pozycji na granicy przebiegającej na Wzgórzach Golan".

W listopadzie ub. roku Izrael przyznał, że zaatakował pozycje wojskowe w Syrii po tym, jak kontrolowane przezeń terytorium na Wzgórzach Golan zostało ostrzelane rakietą.

Według arabskich analityków wojskowych i innych arabskich źródeł, ataki podejmowane w przeszłości przez Izrael nie zawsze były odpowiedzią na ostrzał, lecz często ich cel stanowiły konwoje należące do Hezbollahu lub magazyny broni na terytorium syryjskim.

Wzgórza Golan, syryjskie terytorium, którego część jest okupowana przez Izrael od 1967 roku, są sceną napięć od 2011 roku, tj. od początku konfliktu zbrojnego w Syrii. (PAP)