Ostatnie lata przyniosły w Polsce wiele dyskusji i początek prac nad wzmocnieniem współpracy korporacji ze startupami. W ramach finansowanego przez PARP projektu ScaleUp prowadzone są działania, które pomogą najlepszym projektom rosnąć. Wybrane startupy mogą dostać nawet 200 tys. zł dofinansowania.

Jednym z ostatnich etapów każdego programu akceleracyjnego jest DemoDay, czyli seria prezentacji. Zasiadający w jury inwestorzy przyglądają się najlepszym spółkom. I zadają trudne czasem pytania. W środę 26 kwietnia w Warsaw Google Campus swój potencjał zaprezentowało 20 startupów technologicznych, które brały udział w 2. edycji programu akceleracyjnego. Wśród nich trzy - SEPIN, Vortex i Predictail - które współpracowały z PGNiG w ramach ścieżki energetycznej.

Na tle startupów z innych branż te trzy prezentują się po prostu dobrze.

SEPIN dostarcza zaawansowane rozwiązanie, którego głównym zadaniem jest uproszczenie procesów biznesowych w energetyce, a także zwiększenie satysfakcji ich klientów. W rozwiązaniu używa technologii z zakresu Internet of Things (IoT), Cloud czy Machine Learning. Dzięki temu może dostarczać dane w czasie rzeczywistym np. o zużyciu energii. Spółka pochwaliła się podczas prezentacji, że udało się jej w ostatnim czasie zdobyć na polskim rynku projekt o równowartości 5 mln dolarów. Nazwy firmy, która zdecydowała się wdrożyć rozwiązanie SEPIN pozostaje owiana tajemnicą, ale szczegóły powinny być znane w pierwszej połowie maja.

>>> Czytaj też: Te dwie spółki to dziś najlepsze inwestycje z WIG20

Predictail także porusza się w obszarze technologii, o którym coraz szerzej mówi się w energetyce. To rozwiązanie pozwala przewidzieć awarie maszyn, zanim się wydarzą. Czujniki wykrywają zmiany w pracy urządzeń, np. zmiany częstotliwości drgań. Analiza odczytów metodą BigData pozwala reagować zanim coś się zepsuje. Technologia Predictail może zostać zastosowana zarówno w gazownictwie, jak i w sektorze OZE, np. do prognozowania awarii turbin wiatrowych.

VortexOil dysponuje z kolei rozwiązaniem, które pozwala mocno zmniejszyć zużycie wody podczas eksploatacji pokładów roponośnych. Spółka działa już w Rosji, Argentynie, Afryce i Rumunii. Obecnie poszukuje pieniędzy na rozwój, a współpracę z PGNiG w ramach MITEF traktuje jako bramę do rozwinięcia aktywności również w Polsce.

Co o współpracy mówią przedstawiciele PGNiG i jakie są dalsze kroki? O tym przeczytasz na portalu wysokienapiecie.pl

Autorka: Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl