Gett, z portfela MCI.TechVentures, przejmuje Juno - aplikację taxi w Nowym YorkuWarszawa, 08.05.2017 (ISBnews) - Aplikacja taksówkarska Gett, z portfela funduszu MCI.TechVentures, zarządzanego przez Private Equity Managers (MCI Capital), przejmuje Juno - jednego z największych graczy na nowojorskim rynku taksówkarskim za kwotę 200 mln USD, podano w komunikacie.

"Gett, lider rynku przewozu osób w Europie, przejmuje nowojorską spółkę taksówkarską Juno. Dzięki połączeniu Gett zwiększy swój udział w rynku amerykańskiej metropolii do 13%. Celem strategicznym Gett jest osiągniecie drugiej pozycji w Nowym Jorku. Kwota zakupu opiewa na 200 mln USD" - czytamy w komunikacie.

Gett wraz z Juno będą posiadać ok. 25 tys. kierowców, co będzie stanowić blisko 45% ogólnej liczby jeżdżących dla Ubera. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2017 roku Gett i Juno razem mogą pochwalić się prawie dwumilionową liczbą kursów.

"Jeśli chodzi o liczbę przejazdów oraz pasażerów, sam nowojorski rynek może być porównany z rynkiem brytyjskim czy rosyjskim. Przejęcie Juno ugruntuje silną pozycję Gett w amerykańskiej metropolii. Już w 2016 odnotowywano znacznie większą liczbę kursów wykonanych przez taksówki z logo Gett, niż przez auta jeżdżące dla Lyft" - powiedział partner Private Equity Managers, firmy zarządzającej funduszami z Grupy MCI Maciej Kowalski, cytowany w komunikacie.

Rynek przewozów osobowych w Nowym Jorku charakteryzuje się podziałem na dwie grupy usługodawców. Pierwszą są licencjonowane taksówki. Drugą stanowią kierowcy świadczący swoje usługi poprzez popularne aplikacje mobilne, w tym Uber, Lyft, Gett i Juno. Kierowcy świadczący usługi transportowe w Nowym Jorku, nawet w ramach aplikacji, także muszą posiadać licencję wydawaną przez tamtejszą Komisję ds. Taksówek i Limuzyn, wskazano w informacji.

"Gett powstał w 2010 w Izraelu, gdzie obecnie posiada 80-procentowy udział w rynku. Od 2011 prowadzi działalność Londynie, natomiast od 2012 w Moskwie i Nowym Jorku. Aktualnie aplikacja jest obecna w ponad 60 innych miastach na całym świecie. W ubiegłym roku firma nawiązała strategiczne partnerstwo z Grupą Volkswagen, która zainwestowała w spółkę 300 mln USD. W połowie 2016 Gett włączył do swoich struktur brytyjską korporację taksówkarską MountView/RadioTaxis, stając się największym operatorem taksówkarskim w Wielkiej Brytanii, w samym Londynie może pochwalić się flotą liczącą ponad połowę z blisko 22 tys. licencjonowanych taksówek. Natomiast w trzecim kwartale ubiegłego roku Gett przejął rosyjską korporacje SaturnTaxi stając się liderem tamtejszego rynku transportu osobowego, detronizując Ubera" - wymieniono także.

"Z europejskiego punktu widzenia, mając na uwadze ostatnie rozwiązania regulujące transport osobowy, które mocno uderzają w Ubera w Niemczech, Francji oraz we Włoszech - Gett ma przed sobą realną szansę stać się w ciągu najbliższych kilku lat jedną z największych globalnych firm oferujących usługi transportowe na żądanie" - podsumował Kowalski.

Grupa Private Equity Managers S.A. to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu CEE, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2015 r.

(ISBnews)