KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation podpisały w czerwcu 2016 r. umowę na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021. Wartość umowy może sięgnąć nawet trzech miliardów dolarów.

Prezes KGHM pytany był w poniedziałek przez dziennikarzy o wizytę w Chinach, gdzie udaje się w tym tygodniu razem z premier Beatą Szydło.

"Ta wizyta ma dwie płaszczyzny. Po pierwsza rządowa, bo to jest wyjazd w formacie 16 plus jeden z udziałem szefów państw szesnastki.(...) A z drugiej strony, KGHM jako podmiot, który ma ponad 50 proc. już w tej chwili polskiego eksportu do Chin, w sposób oczywisty jest zainteresowany, żeby te relacje były pozytywne, dobre. I liczymy na to, że wyjdziemy poza ten format dotychczasowej współpracy (...) Ale wejdziemy też na wspólne być może projekty realizacyjne z naszymi partnerami, związanymi z Minmetals i jesteśmy gotowi z nimi o tym porozmawiać. Czy to się przełoży na tę umowę - zobaczymy" - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Jak dodał, "jest planowana szeroka dyskusja na temat możliwości zwiększenia współpracy z Minmetals. "My jesteśmy gotowi. I Minmetals też sygnalizował, że chętnie z nami będą rozszerzać współpracę i być może to się przełoży na nowe możliwości biznesowe" - powiedział szef KGHM.

Pytany o formy ewentualnej przyszłej współpracy powiedział: "mamy olbrzymie doświadczenie w robotach górniczych". "Nasze spółki zależne, jak Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń (PeBeKa), czy Zanam, teraz szukają możliwości wyjścia poza tę formę 100-procentowej zależności od KGHM w sensie przychodowym. Myślę, że szukanie wspólnych projektów, w których można by było te wszystkie zasoby i tę wiedzę wykorzystać po to, by zarabiać pieniądze, uzyskiwać jakąś marżę na projektach zewnętrznych - jest dobrym pomysłem" - powiedział szef KGHM.

Dopytywany, czy KGHM zaangażowałby się kapitałowo, powiedział m.in.: "Jesteśmy w ogóle przed jakąś szerszą dyskusją odnośnie naszych zagranicznych aktywów. Teraz mówienie o jakiś jednostkowych projektach z naszymi partnerami chińskimi w zakresie współpracy kapitałowej jest dużo przedwczesne" - dodał.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.