"Kto chce być klientem solidnego banku lub kasy oszczędności, musi zaakceptować, że dana instytucja żąda uzasadnionych wydatkami cen i stara się o nowe źródła przychodów gdy stare wysychają" - powiedział Hufeld na konferencji prasowej we Frankfurcie nad Menem.

Jak zaznaczył, przyzwyczajenie się społeczeństwa do zerowych opłat za wiele usług bankowych było "zrozumiałe, ale także krótkowzroczne". Im dłużej utrzymuje się spadkowy trend oprocentowania kredytów, tym bardziej obciąża to i tak już słabe przychody niemieckich instytucji finansowych - wskazał szef Bafin.

Wezwał także banki do wzmocnienia ochrony przed cyberatakami. "Widzimy tu nadal znaczną potrzebę ulepszeń, a ten kto sądzi, że zapewnia sobie bezpieczeństwo okazyjnym majsterkowaniem przy własnym systemie informatycznym, popełnia niebezpieczny błąd" - powiedział Hufeld. Ostrzegł jednocześnie, że "dostawcy usług finansowych, którym ludzie powierzają swe pieniądze i swe najintymniejsze sprawy materialne, zaliczają się do ulubionych celów cyberataków". (PAP)