Kluczowym tematem tegorocznego kongresu w Katowicach są bieżące wyzwania gospodarcze dla Polski i Europy oraz ich wpływ na funkcjonowanie biznesu. Podczas sesji inauguracyjnej b. premierzy państw Europy Środkowej oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański rozmawiali głównie o obecnych wyzwaniach politycznych wobec kryzysu Unii Europejskiej.

Andrius Kubilius, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, mówił o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście wspólnej waluty. Polityk podkreślał korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki przyjęciu euro (Litwa jest w strefie euro od 2015 roku). "Litwa i ja osobiście bardzo ufamy integracji europejskiej. Na Litwie panuje takie przekonanie, że integracja europejska jest dla nas bardzo korzystna" - powiedział. Jak dodał, przyjęcie euro było warunkiem koniecznym, by Litwa mogła się w Europie liczyć.

Kubilius odniósł się także do ewentualnej przyszłości Polski w strefie euro. "Uważam za bardzo istotne to, by Polska była w centrum Europy. Nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłości Europa zrezygnowała ze wspólnej waluty euro, dlatego zachęcam Polskę do tego, by w tym kierunku podążała. Polska powinna bowiem stać w samym centrum projektu europejskiego" - przekonywał.

Według b. premiera Litwy wyzwania, przed którymi staje Unia, mają też konstruktywne aspekty. "Europa przechodzi co prawda z jednego kryzysu w drugi, ale w międzyczasie się integruje. Jeżeli myślimy o przyszłości, wiemy, że Europa będzie się rozwijać w podobny sposób, zatem nie ma możliwości, żeby tę integrację wstrzymać i żadna rozsądna czy odpowiedzialna polityka nie powinna takiego scenariusza zakładać" - przekonywał.

>>> Czytaj też: Gospodarcza lokomotywa przyspiesza? Gatnar z RPP: Wzrost PKB w całym 2017 r. może "otrzeć się" o 4 proc.

Andrius Kubilius odniósł się też do kwestii europejskiego bezpieczeństwa. "To jest jasne, że nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od obecności oddziałów militarnych w krajach bałtyckich, ale także zależy od rozwoju sytuacji na Ukrainie, gdzie właśnie toczy się największa batalia o przyszłość Ukrainy (...). Nasze wsparcie dla Ukrainy jest przecież wsparciem dla naszego bezpieczeństwa" - mówił.

Dodał, że przyjęcie przez Litwę euro nie było wyłącznie instrumentem polityki fiskalnej czy walutowej. Jego zdaniem była to szansa na to, by lepiej się zintegrować, a Unia Europejska to nie tylko kwestia wspólnego rynku. "Nasze bezpieczeństwo będzie zależeć także oczywiście od integracji Unii Europejskiej i od tego czy Unia Europejska będzie w stanie być rzeczywiście silnym graczem na arenie geopolitycznej" - uważa były premier Litwy.

Prócz kilkudziesięciu zaplanowanych w ciągu trzech dni katowickiego Kongresu debat gospodarczych, zaplanowano też spotkania wiodących korporacji z innowacyjnymi startupami.