Wołos: Koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego nigdy nie umarła do końca [WYWIAD]

12 maja 2017, 08:14
Źródło:PAP
Marszałek Józef Piłsudski (środek) i generał Gustaw Orlicz-Dreszer (po prawej) na Moście Poniatowskiego w Warszawie, podczas Przewrotu Majowego 12 maja 1926 r. Źródło: 13.5 × 8.5 cm pocztówka numer #bw508918, z kolekcji starych zdjęć Dr. Marka Tuszyńskiego. Autor: Marjan Fuks (imię ze stempla na odwrocie pocztówki). Zdjęcie udostępnione w domenie publicznej.

Marszałek Józef Piłsudski (środek) i generał Gustaw Orlicz-Dreszer (po prawej) na Moście Poniatowskiego w Warszawie, podczas Przewrotu Majowego 12 maja 1926 r. Źródło: 13.5 × 8.5 cm pocztówka numer #bw508918, z kolekcji starych zdjęć Dr. Marka Tuszyńskiego. Autor: Marjan Fuks (imię ze stempla na odwrocie pocztówki). Zdjęcie udostępnione w domenie publicznej.źródło: Inne

Koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego nigdy nie umarła do końca. Sprowadzała się ona do „rozprucia Rosji po szwach narodowościowych" – mówi w wywiadzie prof. Mariusz Wołos historyk z Instytutu Historii PAN oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Reklama

Komentarze (2)

  • Stein(2017-05-12 09:19) Zgłoś naruszenie 1715

    Strasznie słaby ten historyk ! "Uważam, że nie było alternatywy dla polityki prowadzonej przez obóz piłsudczykowski. " oraz "Za wybuch II wojny światowej odpowiedzialność ponoszą Hitler i Stalin, a nie Beck." Szkoda że takie wnioski są dopiero pod koniec bo bym sobie odpuścił czytanie tego tekstu... A politykę Piłsudskiego komromituje już fakt podany na początku o propozycji tworzenia polskich legionów w Japonii, co było obłędem na skalę światową. Przy tym Legiony Dąbrowskiego co to "z ziemi włoskiej do Polski" to małe piwo :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze