PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 3,9 proc. rdr.

"PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1 proc." - podał GUS.

Dynamika PKB w I kw. 2017

Dynamika PKB w I kw. 2017

źródło: Materiały Prasowe

Zgodnie z poprzednimi danymi urzędu statystycznego PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w IV kw. zeszłego roku o 2,5 proc. rdr, w III kw. - o 2,4 proc., w II kw. - o 3 proc., a w I kw. o 2,9 proc.

Cały zeszły rok zamknął się wzrostem PKB w wysokości 2,7 proc.

Licząc kwartał do kwartału PKB wyrównany sezonowo wzrósł w IV kw. o 1,7 proc., w III kw. o 0,4 proc., w II kw. o 1 proc., a w I kw. spadł o 0,1 proc.

GUS zastrzegł, że dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2017 r., który zostanie opublikowany 31 maja 2017 r.

Morawiecki: rezultat poprawy dynamiki inwestycyjnej i działań rządu

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił we wtorek, że wzrost PKB to rezultat dużego optymizmu Polaków, poprawy dynamiki inwestycyjnej i działań rządu, które wzmacniają m.in. atrakcyjność inwestycyjną i innowacje.

We wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku.

Te dane skomentował w oświadczeniu przesłanym PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

"To bardzo dobra wiadomość, że w I kw. 2017 roku nastąpił wyraźny wzrost PKB. Jestem przekonany, że to rezultat zarówno dużego optymizmu Polaków, jak i poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, a także działań naszego rządu, które wzmacniają atrakcyjność inwestycyjną, innowacje i jakość wzrostu PKB Polski" - podkreślił.

"Szczególnie ważne jest, że z owoców wzrostu gospodarczego korzystają polskie rodziny. Świadczy o tym zdolność gospodarstw domowych do zwiększania wydatków konsumpcyjnych oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Zarobki rosną, a fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale był o ponad 9,1 proc. wyższy niż przed rokiem. Spada bezrobocie, które wynosi dziś 7,7 proc. Tak niskiego nie notowano od 27 lat" - dodał Morawiecki. (PAP)

Jeznach z GUS: Wszystkie segmenty gospodarki wpłynęły pozytywnie na PKB

Wszystkie segmenty gospodarki wpłynęły pozytywnie na tempo wzrostu gospodarczego w I kw. 2017 r., poinformowała dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) Maria Jeznach.

"Jest to pierwszy kwartał, gdzie rzeczywiście oceniam, iż występuje pozytywny wpływ wszystkich segmentów gospodarki na tempo wzrostu gospodarczego. Czy będzie to tendencja, która się utrzyma - jest za wcześnie, by o tym mówić" - powiedziała Jeznach na spotkaniu z dziennikarzami.

Nadal popyt krajowy - napędzany zwłaszcza przez konsumpcję - będzie miał pozytywny wpływ na tempo wzrostu PKB w I kw., dodała.

Według niej, saldo handlu zagranicznego będzie także dodatnio wpływało na wzrost PKB.

GUS podał dziś w szybkim szacunku danych, że Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 4% r/r w I kw. 2017 r. wobec 2,5% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

W I kw. 2017 r. PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych zwiększył się realnie o 1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1%, podano także.

GUS skorygował dziś dane o PKB wyrównanym sezonowo za IV kw. 2016 r. - do 1,7% wzrostu w ujęciu kwartalnym (z wcześniejszych 1,6% wzrostu w tym ujęciu).

Piętnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w I kw. br. wyniósł średnio 4% (prognozy wahały się od 3,5% do 4,2%).

GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za I kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 31 maja.

>>> Czytaj też: Morawiecki: Wzrost gospodarczy Polski za pierwszy kwartał zaskoczy ekonomistów [WYWIAD]