PZWLP: Branża CFM wzrosła o 13,2% r: r, a rent a car - o 19,5% w I kw. 2017 r.Warszawa, 16.05.2017 (ISBnews) - Branża car fleet management (CFM - zarządzanie flotą) urosła o 13,2% r/r w I kw. 2017 roku, podał Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Rozwój branży wypożyczania samochodów (rent a car) sięgnął 19,5% r/r w tym czasie.

"Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), w pierwszym kwartale 2017 r. rynek wynajmu długoterminowego aut w Polsce urósł o 13,2% r/r. Tempo wzrostu rynku było tym samym aż 1,5-krotnie wyższe niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu branży wynajmu długoterminowego samochodów zwiększa się już czwarty kwartał z rzędu. [...] Wysoką dynamikę rozwoju w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku odnotowała również branża Rent a Car, w przypadku której wzrost osiągnął poziom 19,5% r/r" - czytamy w komunikacie.

Liczba nowych aut osobowych zakupionych przez branżę wynajmu długoterminowego w I kw. 2017 r. wyniosła 14,8 tys. pojazdów, co oznacza wzrost o 52% r/r. Dla porównania, w pozostałych formach finansowania floty (zakup ze środków własnych, kredyt i klasyczny leasing finansowy łącznie) w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zakupionych zostało o 19,7% samochodów osobowych więcej, niż rok wcześniej, podano także.

"Dane dotyczące rozwoju branży wynajmu długoterminowego po I kwartale 2017 r. po raz kolejny potwierdzają, że rynek ten w Polsce ma wciąż ogromny potencjał, a wysoka do tej pory popularność tej formy finansowania floty, nadal rośnie" - powiedział prezes Sławomir Wontrucki, cytowany w komunikacie

Na koniec pierwszego kwartału 2017 r. firmy wynajmu długoterminowego należące do PZWLP dysponowały łączną flotą nieco ponad 137 tys. samochodów (137.024 aut). Zdecydowana większość z nich, bo ponad 88% (88,4%), znajdowała się w Full Serwis Leasingu (FSL), czyli w najbardziej rozbudowanej i kompleksowej formie wynajmu długoterminowego, zapewniającej klientowi zewnętrzne finansowanie aut wraz z ich pełną obsługą administracyjną i serwisową. Pozostała część (11,6%) aut w łącznej flocie firm PZWLP w wynajmie długoterminowym była objęta usługą Leasingu z Serwisem (LS), podano także.

"Duża popularność wynajmu długoterminowego aut wynika przede wszystkim z coraz bardziej chętnego wykorzystywania tej formy finansowania floty już nie tylko przez duże korporacje, ale również przez mniejsze firmy z sektora MŚP" - dodał Wontrucki.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 22 firmy, specjalizujące się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 80% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car.

(ISBnews)