Jak poinformowały we wtorek władze Portugalskiego Stowarzyszenia Korka (APCOR), surowiec z tego kraju został w ub.r. wyeksportowany do 133 państw świata. Do zagranicznej sprzedaży trafiło aż 90 proc. korka pozyskiwanego w Portugalii, z czego najwięcej wyeksportowano do Francji, USA, Hiszpanii oraz Włoch.

Rekordowy wynik w zeszłorocznym eksporcie według ekspertów jest spowodowany intensyfikacją działań promujących ten sektor, które podejmowane były w Portugalii w ciągu ostatnich 15 lat.

“Rekordowy wynik za 2016 r. jest konsekwencją różnorodnych działań, m.in. unowocześniania tego sektora i procesów produkcyjnych, a także odpowiedniej polityki informacyjnej na rynkach międzynarodowych”, ujawnił APCOR.

Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazał, że w ub.r. korek w ujęciu wartościowym miał już 7,5 proc. udziałów w całym portugalskim eksporcie.

“Rosnąca wartość eksportu korka wynika z poszerzającego się zastosowania tego surowca w światowej gospodarce. Stał się on materiałem wykraczającym znacznie poza branżę winiarską i budowlaną. Dziś korek masowo trafia np. do producentów sprzętu sportowego czy wytwórców odzieży” - powiedział PAP Monteiro.

Portugalia jest największym na świecie wytwórcą korka. Z kraju tego pochodzi ponad 50 proc. surowca trafiającego na międzynarodowe rynki. Zdecydowana większość portugalskiego korka trafiającego na eksport (72 proc.) przeznaczona jest dla przemysłu winiarskiego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)