Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że zmiana trendu wieku urodzeń wynika z wydłużenia się okresu oczekiwania na urodzenie dzieci oraz utrzymującego się spadku wskaźnika dzietności.

Przez ponad 3 dekady kobiety znajdujące się kilka lat przed trzydziestką miały najwyższe wskaźniki urodzeń, jednak w zeszłym roku prawidłowość ta uległa zmianie – wynika z danych Centers for Disease Control and Prevention.

Przyrost naturalny kobiet w wieku 30-34 lata wyniósł około 103 na 100 tys., natomiast dla kobiet znajdujących się w przedziale wieku 25-29 był nieznacznie niższy (102 urodzenia na 100 tys.).

- Coraz powszechniej obserwuje się starszych rodziców z dziećmi w wieku szkoły podstawowej oraz średniej – mówi Bill Albert z organizacji National Campaign to Prevent Teen and Unplanned Pregnancy.

Z innego raportu CDC wynika natomiast, że w 2016 roku znacznie spadła ogólna wartość wskaźnika zgonów, który zanotował w 2015 roku niepokojący wzrost.

Dokument Centers for Disease Control and Prevention dostarcza innych ciekawych danych:

  • średni wiek urodzenia pierwszego dziecka dla kobiet w USA wynosi 28 lat
  • spada liczba nastoletnich matek
  • wskaźnik śmiertelności niemowląt nie zmienił się

CDC bada także przyczyny zgonów w USA. Liczba zgonów z powodu chorób serca oraz udaru mózgu spadała w tym kraju do 2011 roku, jednak roczne spadki były coraz mniejsze. W 2015 roku wskaźnik zgonów z powodu chorób serca wzrósł o około 1 proc., natomiast w kolejnym zaczął znowu się zmniejszać.

>>> Czytaj też: Jak powstrzymać populizm? Trzeba wreszcie ustalić, skąd płynie gniew i kto należy do "klasy pracującej"