IEO: Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 199 MW na koniec 2016 r.Warszawa, 19.05.2017 (ISBnews) - Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW, wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) pt. „Rynek fotowoltaiki w Polsce'2017".

"Moc instalacji fotowoltaicznych, w tym farm słonecznych zbudowanych w zasadniczym, obowiązującym do połowy 2016 roku systemie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów przekroczyła 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, coraz częściej jednak instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach"-czytamy w raporcie.

Niestabilność przepisów i ulotność dotacji w 2016 roku oraz niepewność i obawy inwestorów o warunki wsparcia w 2017 roku spowodowały, że rynek fotowoltaiki w ub. roku rozwijał się impulsywnie jako wypadkowa wielu czynników, podano także.

"Bardzo trudno związać faktyczne efekty rynkowe i sprzedażowe branży PV z instrumentami wsparcia. Obraz polskiego rynku fotowoltaiki jaki wyłonił się po przedstawieniu danych statystycznych za 2016 rok świadczy bardziej o żywotności technologii i niezmienności poparcia społecznego dla niej niż o świadomie realizowanej polityce wobec OZE" - czytamy dalej.

Moduły instalowane w Polsce w 60% stanowią produkcję krajową, zaś pozostałe 40% pochodziło z importu. Zdolności produkcyjne na koniec 2016 r. wyniosły w Polsce 143 MW/rok i były wykorzystane w 20%. Zdolności polskich producentów w 2017 r. mają wzrosnąć do 223MW/rok, wynika z przedstawionych danych,

(ISBnews)