Modernizacja Wydziału Węglopochodnych rozpoczęła się w 2013 roku. Łączna wartość inwestycji to 205 mln złotych. Zmodernizowane urządzenia koksowni są wykorzystywane do oczyszczania gazu koksowniczego powstającego w procesie koksowania węgla. Gaz w postaci surowej jest odbierany z baterii koksowniczych, a następnie - po oczyszczeniu - jako paliwo przemysłowe przesyłany do odbiorców wewnętrznych w koksowni (do ogrzewania baterii koksowniczych i zasilania elektrociepłowni) oraz do odbiorców zewnętrznych.

"Celem tej modernizacji jest spełnienie wymogów prawnych wchodzących w życie jesienią 2018 roku, dotyczących emisji przemysłowych poprzez wdrożenie BAT (Najlepszych Dostępnych Technik) w procesach oczyszczania gazu koksowniczego" - mówi Czesław Sikorski, członek zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych.

Na terenie Wydziału Węglopochodnych powstały nowe węzły technologiczne, m.in.: nowoczesne kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalacje Clausa do utylizacji siarkowodoru i wiele elementów infrastruktury technologicznej. Położono 108 km kabli i 51 km nowych rurociągów, zabudowano 2110 ton konstrukcji z wykorzystaniem stali konstrukcyjnych i uszlachetnionych oraz materiałów specjalnych o wysokiej odporności na oddziaływanie czynników technologicznych.

Efektem tej modernizacji jest wyłączenie wytwórni kwasu siarkowego, co spowodowało całkowite wyeliminowanie emisji do środowiska z tej instalacji. Amoniakalnię sytnikową zastąpiono hermetyczną płuczką i zmodyfikowano układ przerobu wód procesowych. Koksownia w Zdzieszowicach w ciągu ostatniej dekady zrealizowała projekty modernizacyjne o wartości ponad 800 mln złotych.

Reklama

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. (PAP)