"Z sukcesem zakończono rozmowy w sprawie powrotu w polskie ręce kolejnych aktywów. Kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna odkupi aktywa należące do tej pory do EDF Polska" – czytamy w artykule.

Dziennik podkreśla, że "większość udziałów w EDF należy do francuskiego państwa".

Przejęte będą m.in. elektrociepłownie i sieci ciepłownicze w polskich aglomeracjach. W ocenie ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, którego wypowiedź cytuje "Nasz Dziennik", transakcja "jest korzystna dla całego sektora elektroenergetycznego. Wpłynie zarówno na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i na pewność dostaw do końcowych odbiorców".

Umowa w sprawie pr4zejęcia ma charakter warunkowy: zgodę musi wydać m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; zgodę na zbycie aktywów musi też uzyskać we Francji spółka EDF.

Wartość całej transakcji sięga 4,5 mld zł. Umowa dotyczy przejęcia przez Polską Grupę energetyczną elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Toruniu, sieci ciepłowniczej w Toruniu, elektrowni Rybnik oraz notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Kogeneracja – podsumowuje "Nasz Dziennik".

>>>Czytaj więcej: Słaby punkt niemieckiej machiny gospodarczej. Rośnie ryzyko