Telewizja publiczna nadała wypowiedź rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Bahrama Kasemiego, który oświadczył, że "Ameryka poprzez swoje wrogie działania ożywia działalność terrorystów".

"Ameryka powinna przestać sprzedawać broń niebezpiecznym terrorystom" - powiedział Kasemi. Skomentował w ten sposób porozumienie na dostawę amerykańskiej broni do Arabii Saudyjskiej, zawarte w sobotę przez władze tego kraju i prezydenta USA Donalda Trumpa. Amerykański przywódca oświadczył podczas wizyty w Rijadzie, że terroryści mają źródła dostaw broni właśnie w Iranie.

Umowy dotyczą m.in. nabycia przez Saudyjczyków amerykańskiego uzbrojenia za łącznie 110 mld dolarów, co ma wzmocnić jej pozycję w konfrontacji z regionalnym rywalem Iranem. Opiewający na 6 mld dolarów kontrakt z koncernem lotniczym Lockheed Martin przewiduje zmontowanie w Arabii Saudyjskiej 150 śmigłowców Blackhawk, co zapewni około 450 miejsc pracy. Nowe umowy z państwową firmą naftową Saudi Aramco mają zapewnić amerykańskim kontrahentom 50 mld dolarów, a koncern branży maszynowej i elektroenergetycznej GE otrzymał zamówienia na łącznie 15 mld dolarów. (PAP)