"Mamy już instrumenty wspierania rozwoju zrównoważonej energii i te środki wpiszą się w kredyty w ramach działalności, którą już prowadzimy. Chcemy to dalej rozwijać, wybierając większe projekty, np. dotyczące oszczędności energetycznej nieruchomości" – powiedział Kołodziński w rozmowie z ISBnews.

Wskazał, że finansowanie nie będzie skierowane do konkretnej grupy klientów banku. Dodał, że IFC, która objęła całość emisji, oferuje także usługę konsultacyjną, która może bankowi pomóc zidentyfikować nowe "zielone" projekty.

"Mogą nas wesprzeć w wynajdywaniu takich projektów naszych klientów, które spełniają kryteria" - powiedział dyrektor.

Wskazał, że kluczowym kryterium finansowania projektów będzie szeroko rozumiana efektywność energetyczna.

"Mogą to być na przykład aktywa, które spowodują redukcję wykorzystania energii. Odpowiedź najszersza - to efektywność energetyczna, bo na koniec to się do tego sprowadza" – powiedział Kołodziński.

BZ WBK podpisał w ubiegłym tygodniu z IFC umowę ws. emisji zielonych obligacji o łącznej wartości 137 mln euro – dziesięcioletnie obligacje podporządkowane z opcją wcześniejszego wykupu po 5 latach. Całość emisji obejmie IFC. Bank spodziewa się, że środki wpłyną jeszcze dziś.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Kamila Wajszczuk