Jednym z politycznych celów premiera Abego jest rewizja konstytucji pod kątem zmiany brzmienia artykułu 9, który zakazuje posiadania przez Japonię armii oraz nakłada na kraj obowiązek wyrzeczenia się wojny. Siły Samoobrony to japońska formacja wojskowa, która według specjalistów uchodzi za jedną z najlepszych armii świata, jednak zgodnie z prawem nie może być nazywana wojskiem.

Artykuł 9 uchodzi za symbol japońskiego pacyfizmu. Obserwatorzy podkreślają jego szczególną rolę w świadomości mieszkańców kraju oraz państw podbitych przez Japonię podczas II wojny światowej jako gwarancji, że taka militarna agresja nigdy więcej się nie powtórzy. Od kilku lat w Japonii środowiska aktywistów walczą o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla artykułowi 9, by uniemożliwić jakiemukolwiek rządowi jego zmianę.

Shinzo Abe zapowiedział chęć rewizji konstytucji, w tym m.in. wzbudzającego emocję artykułu, do 2020 r. W Tokio będą organizowane wówczas letnie igrzyska olimpijskie, kraj chce uporać się do tego momentu z wieloma ekonomicznymi i społecznymi problemami, by rok 2020 stał się początkiem nowej przyszłości dla Japonii.

Przeprowadzony w sobotę i niedzielę telefoniczny sondaż wskazuje, że działania premiera popiera 56 proc. mieszkańców kraju. Jednocześnie zanotowano także w ciągu ostatniego miesiąca spadek poparcia dla samego gabinetu Abego z 58,7 proc. do 55,4 proc.

Premier zapowiedział w maju, że rewizja konstytucji powinna w czytelny sposób wpisać istnienie Sił Samoobrony, ale pozostawić w nienaruszonej formie dotychczasowe brzmienie artykułu 9. Obserwatorzy wskazują, że tworzyłoby to wewnętrzną sprzeczność w treści ustawy zasadniczej. Jednocześnie zwracają jednak uwagę, że propozycja premiera jest o wiele mniej kategoryczna niż zdanie jego partii, ponieważ wynika z chęci dopasowania się do woli narodu.

>>>Czytaj więcej: Resort obrony zmienia priorytety. Teraz "ważniejsze będą śmigłowce szturmowe"

Na podstawie artykułu 9 pacyfistycznej konstytucji narzuconej Tokio przez USA po kapitulacji, Japonia utrzymuje nie armię, ale jedynie Siły Samoobrony, a ich status w znacznej mierze ogranicza zakres działalności, w tym możliwość użycia broni podczas misji zagranicznych.

Artykuł 9 stanowi, że "naród japoński na zawsze wyrzeka się wojny jako suwerennego prawa (...) i użycia lub groźby użycia siły jako środka rozwiązywania sporów międzynarodowych". Inny zapis mówi, że Japonia "nigdy nie będzie utrzymywać wojsk lądowych, morskich ani powietrznych, ani innego potencjału wojennego".