Budowa drogi S6 od Goleniowa do Koszalina to obecnie najdłuższy plac budowy w Polsce. Trasa wraz z obwodnicami Koszalina oraz Sianowa ma długość 140 km. Na tym odcinku powstanie m.in. 11 węzłów drogowych oraz 111 mostów, wiaduktów oraz estakad. Droga powinna zostać oddana dla użytkowników w 2019 r.

„Budowa drogi S6 dzisiaj na mapie wszystkich inwestycji infrastrukturalnych w naszym kraju jest inwestycją szczególną, gdyż otworzy ona Pomorze Zachodnie na Pomorze Wschodnie oraz Trójmiasto” - powiedział wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński. Dodał, że dzięki tej budowie województwo zachodniopomorskie „zostanie włączone do sieci dróg szybkiego ruchu i otworzy potencjał gospodarczy dla regionu”.

Brudziński przyznał, że „dla rządu priorytetem jest także dokończenie budowy drogi S3 i pełne otwarcie portów w Świnoujście i w Szczecinie na południe Europy”. „Mamy też świadomość jak ważną dla Pomorza Środkowego, nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale i na szansę dla rozwoju gospodarczego, jest droga S11” - dodał.

„Uruchamiamy wielką inwestycję, która będzie służyła budowaniu spójnego systemu komunikacyjnego Polski” - zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. „Na budowę tego odcinka przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł. Na polskich drogach w szczycie sezonu budowlanego będzie pracowało ok. 60 tys. ludzi, tysiące przedsiębiorstw i inżynierów” - dodał.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy zakończy się budowa całej drogi S6, łączącej Szczecin z Trójmiastem, wiceminister Szmit odpowiedział, że „należy się tego spodziewać w drugiej połowie drugiej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości”.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że rozpoczęcie budowy S6 to „nadrabianie wieloletnich zaległości w rozbudowie infrastruktury transportowej w województwie zachodniopomorskim”. „Około 6 mld zł jeszcze w tym roku wydamy na tutejsze projekty. Mam nadzieję, że w ramach budowy trasy S6 trzy umowy uda nam się podpisać jeszcze w tym roku” - dodał.

„Województwo zachodniopomorskie było trochę zapomniane w ostatnich latach; widać to było we wskaźnikach gospodarczych względem innych podobnych regionów w naszym kraju. Teraz jest czas, aby rozbudować infrastrukturę i na jej bazie budować nową gospodarkę województwa, w większym stopniu opartą na przemyśle” - zaznaczył wiceminister Kwieciński.

>>> Czytaj też: Nowy odcinek S6 i planowana Via Maris. Resort infrastruktury próbuje udobruchać Pomorze